Ubiegły miesiąc w portfelu walut, surowców i indeksów giełdowych był całkiem udany – średni wynik analityków to 1,4 proc., a więc najlepiej od kilku miesięcy. Pięciu z dziewięciu ekspertów, których prognozy prezentujemy co miesiąc na łamach „Parkietu", może pochwalić się zyskiem. Łączny rezultat mocno zawyżają jednak pojedyncze pozycje na surowce – metale szlachetne czy gaz.

Choć jeszcze kilka tygodni temu wiele wskazywało, że dolar w końcu zacznie odzyskiwać siły, to po ostatnim wystąpieniu szefa Fedu eksperci przewidują dłuższy okres przewagi euro. Kluczowe argumenty za siłą europejskiej waluty to szybkie uzgodnienie programu odbudowy Europy o wartości 750 mld euro, lepsze dane z gospodarki europejskiej niż amerykańskiej oraz potencjalne dążenie USA do słabszego dolara w celu wsparcia eksportu – wymieniają analitycy, których prognozy dla walut, surowców i indeksów akcji prezentujemy co miesiąc w ramach portfela inwestycyjnego.

W krótkim terminie może jednak dojść do korekty ostatniego umocnienia kursu EUR/USD. Jednym z argumentów za takim scenariuszem jest chęć realizacji zysków. Do tego – wskazują eksperci – w ostatnich miesiącach można zaobserwować dużą korelację pomiędzy liczbą zachorowań na Covid-19 w Stanach Zjednoczonych i krajami strefy euro a notowaniami kursu EUR/USD. Dlatego obecny spadek liczby zachorowań w USA przy odbiciu tego typu danych w wybranych krajach europejskich może sygnalizować zmianę nastawienia inwestorów do dolara i euro. W długim terminie, z uwagi na różnicę w realnych stopach procentowych i odbicie koniunktury w strefie euro, waluta europejska ma zyskiwać względem dolara.

Sierpień był słabszym miesiącem dla metali szlachetnych, natomiast w dłuższym terminie warunki rynkowe, czyli przede wszystkim luźna polityka banków centralnych, będą wspierać notowania złota czy srebra. Prognozy dotyczące zachowania indeksów akcji są bardziej skomplikowane.