Chińczycy blokują Rosjanom karty UnionPay

Chińskie karty systemu UnionPay, ktore rosyjskie banki wydały swoim klientom z braku dostępu do innych systemów, przestają działać. Jeden z największych rosyjskich banków państwowych zablokował chińskie karty za granicą. Prosi klientów o wybranie gotówki i nie wyjaśnia dlaczego.

Publikacja: 17.07.2024 16:24

Chińczycy blokują Rosjanom karty UnionPay

Foto: Bloomberg

Państwowy Rosyjski Bank Rolny, jedna z dziesięciu największych instytucji kredytowych w Rosji, poinformował, że od 19 lipca wydane przez niego wcześniej karty chińskiego systemu płatniczego UnionPay przestaną działać za granicą.

Rosjanie bez dostępu do UnionPay

„Jeśli przebywasz poza Rosją, zalecamy wypłatę gotówki z kart przed określonym terminem” – przekazała instytucja kredytowa na swoim kanale społecznościowym, przypominając, że dzienny limit wypłat gotówki wynosi 500 tysięcy rubli (22,26 tys. zł) lub równowartość w walucie obcej. Bank nie wyjaśnił swoim klientom powodów zablokowania kart UnionPay za granicą.

Czytaj więcej

Biały Dom trafił w cel: nowe sankcje uderzą w rosyjskie banki, gaz i giełdę

Wiosną 2022 roku, po agresji Rosji na Ukrainę, Visa i MasterCard zaprzestały obsługi obywateli Rosji i rosyjskich firm za pomocą kart wydawanych w Rosji. Chiński UnionPay okazał się jedynym zagranicznym systemem płatniczym, który umożliwił Rosjanom płacenie za granicą z rachunków w rosyjskich bankach.

W ubiegłym roku Rosyjski Bank Rolny wydał 80 tys. kart UnionPay i Mir-UnionPay. Karta Mir to rosyjska karta płatnicza, miała zastąpić Visę i Mastercard, ale nie jest uznawana za granicą, poza nielicznymi krajami jak Iran, Kuba czy Białoruś. Karty te działają w oparciu o dwa systemy płatności – rosyjski Mir i UnionPay.

W pierwszej połowie 2023 roku bank zrealizował tymi kartami za granicą niemal 2 mln transakcji na kwotę ponad 36 mld rubli. Rosjanie najczęściej korzystali z kart UnionPay w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA), Tajlandii i Turcji.

Czytaj więcej

Świat nie chce kart Mir. Czym płacą za granicą Rosjanie?

Sankcje uderzają w UnionPay

Jednak w połowie 2023 roku, w związku z sankcjami USA i UE, karty UnionPay rosyjskich banków: MTS Bank, T-Bank (dawniej Tinkoff), Bank St. Petersburg, Zenit, Solidarność, Uralsib, Primorye, Russian Standard, RRDB, Bank Pocztowy itd. nie są obsługiwane przez Chińczyków.

Obecnie karty UnionPay są wydawane w Rosji przez Rosyjski Bank Rolny, Gazprombank, Bank Azji i Pacyfiku, Credit Ural Bank i Primsocbank. Jednak i tu szybko może skończyć się ich dostępność.

- Chiński system płatniczy boi się wtórnych sankcji ze strony UE i USA, dlatego możliwe jest całkowite zaprzestanie współpracy z rosyjskimi bankami – ostrzegł Aleksiej Tarapowski, założyciel Anderida Financial Grou.

Czytaj więcej

Rosjanie odcięci od UnionPay, panika wśród klientów

Według niego, aby dokonywać płatności za granicą i w usługach zagranicznych, Rosjanom pozostaje wystaranie się o karty Visa i MasterCard w krajach Euroazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej. - Mogą je wciąż otrzymać w Tadżykistanie, Kazachstanie, Kirgistanie i na Białorusi – powiedział Aleksiej Razumowski, dyrektor handlowy Impaya Rus.

Jednak nie jest to łatwe. Po pierwsze nie można tego zrobić na odległość. Trzeba osobiście pojawić się w banku np. w Tadżykistanie i wypełnić dokumenty. Trzeba też udowodnić legalność posiadanych pieniędzy, zapłacić za kartę, a następnie długo — nawet kilka miesięcy — oczekiwać na decyzję banku. Trzeba ją też odebrać osobiście.

Państwowy Rosyjski Bank Rolny, jedna z dziesięciu największych instytucji kredytowych w Rosji, poinformował, że od 19 lipca wydane przez niego wcześniej karty chińskiego systemu płatniczego UnionPay przestaną działać za granicą.

Rosjanie bez dostępu do UnionPay

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Finanse
Awaria systemów IT w Ministerstwie Finansów. „To nie atak hakerski”
Finanse
Awaria systemów IT Ministerstwa Finansów
Finanse
Agencje ratingowe ukarane za bałagan w zasobach
Finanse
Rynek CFD daje zarobić, wyścig brokerów trwa w najlepsze
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Finanse
Ukraińcy biorą się za nieopodatkowane transakcje na kartach kredytowych
Materiał Promocyjny
Najpopularniejszy model hiszpańskiej marki