We wrześniu Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopę referencyjną NBP o 0,75 pkt proc., do 6 proc. Ta zmiana ma wpływ na oprocentowanie niektórych serii obligacji oszczędnościowych, tzn. przeznaczonych dla inwestorów indywidualnych. Ministerstwo Finansów postanowiło jednak ten wpływ osłabić, zmieniając od października parametry większości typów papierów.
Roczne obligacje (ROR), których oprocentowanie wynosiło dotąd 6,75 proc. w pierwszym miesiącu, a następnie było wprost powiązane ze stopą referencyjną NBP, w październiku będzie miało początkowo oprocentowanie na poziomie 6,50 proc., a nie 6 proc., jak sugerowałby obecny poziom stóp procentowych. Dwuletnie papiery (DOR) w pierwszym miesiącu będą miały oprocentowanie na poziomie 6,75 proc., zamiast 6,85 proc., ale w kolejnych miesiącach będzie ono na poziomie stopy referencyjnej NBP powiększonej o 0,5 pkt proc. Dotychczas ta marża wynosiła zaledwie 0,1 pkt proc. Przy założeniu, że RPP w najbliższych miesiącach stóp już nie zmieni, w listopadzie oprocentowanie dwulatki kupionej w październiku będzie wynosiło 6,5 proc., a dwulatki kupionej we wrześniu 6,1 proc. w skali roku.
Ministerstwo Finansów zwiększyło też atrakcyjność obligacji, których oprocentowanie jest powiązane z inflacją. W przypadku czterolatek (COI) w pierwszym roku oszczędzania oprocentowanie będzie wynosiło wciąż 7 proc., a w przypadku dziesięciolatek (EDO) 7,25 proc. W kolejnych latach oprocentowanie tych papierów będzie równe inflacji w poprzednim roku powiększonej o marżę na poziomie – odpowiednio – 1,25 i 1,50 pkt proc. Dotychczas marża ta była na poziomie 1 i 1,25 pkt proc.
Czytaj więcej
Lista konsekwencji ostrego cięcia stóp procentowych NBP jest długa. I nawet jeśli komuś obniżka może w krótkim terminie przynieść korzyści, choćby w postaci niższych rat kredytowych, to długoterminowo wszyscy za nią zapłacimy.
Marże wzrosną również w przypadku obligacji rodzinnych, przeznaczonych dla beneficjentów programu Rodzina 500+. Papiery sześcioletnie (ROS) w pierwszym roku będą miały oprocentowanie na poziomie 7,2 proc., tak jak dotąd, a w kolejnych latach równe inflacji w poprzednim roku powiększonej o 1,75 pkt proc., zamiast o 1,50 pkt proc., jak dotąd. Analogiczna marża dla dwunastolatek (ROD) wzrośnie od października z 1,75 pkt proc. do 2 pkt proc. Ich oprocentowanie w pierwszym roku to nadal 7,5 proc.