UE robi porządki na „rynku Dzikiego Zachodu” — kryptowalut i aktywów

Nowe przepisy uzgodnione przez PE i kraje UE przewidują, że firmy oferujące kryptowaluty i usługi nimi będą musiały mieć licencje i zabezpieczenia dla klientów w emitowaniu i sprzedaży cyfrowych tokenów na terenie Unii. To pierwszy zestaw przepisów mających wprowadzić porządek na rynku z zasadami niczym z „Dzikiego Zachodu”.

Publikacja: 04.07.2022 14:55

UE robi porządki na „rynku Dzikiego Zachodu” — kryptowalut i aktywów

Foto: Adobestock

– Wprowadzamy dziś porządek na tym Dzikim Zachodzie kryptoaktywów i ustalamy jasne reguły zharmonizowanego rynku. Niedawny spadek wartości cyfrowych walut wskazuje nam, jako bardzo są ryzykowne i spekulacyjne, więc trzeba było coś z tym zrobić — powiedział Stefan Berger, centroprawicowy eurodeputowany z Niemiec, który kierował negocjacjami.

Kryptowaluta to elektroniczna waluta, której można używać do wysyłania i odbierania płatności z użyciem technologii blockchain. Najbardziej popularną jest bitcoin. W świecie kryptowalut pojawiły się tokeny będące ich reprezentacją. Zwykle powstają z użyciem technologii blockchain, mogą służyć do zbierania funduszy, także zastępować inne rzeczy np. jako bony upominkowi do danego sklepu. Mają własną wartość ograniczoną do konkretnej koncepcji — wyjaśnia Rankia, organizacja finansowa z Walencji, mająca ponad 500 tys. użytkowników na świecie, od 2020 działająca też we Włoszech, Niemczech i w Polsce.

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Finanse
Trump ostro krytykuje szefa Fedu. Chce cięcia stóp
Finanse
W ciągu kilku dni z PPK ubył prawie miliard złotych. Skąd te zawirowania?
Finanse
Cła Donalda Trumpa biją w aktywa PPK, ale nerwowe reakcje są niewskazane
Finanse
Czego od audytora potrzebuje średnia firma i jej inwestorzy? Audyt szyty na miarę
Finanse
Ludzie nadal są najważniejszym ogniwem w audycie