UE robi porządki na „rynku Dzikiego Zachodu” — kryptowalut i aktywów

Nowe przepisy uzgodnione przez PE i kraje UE przewidują, że firmy oferujące kryptowaluty i usługi nimi będą musiały mieć licencje i zabezpieczenia dla klientów w emitowaniu i sprzedaży cyfrowych tokenów na terenie Unii. To pierwszy zestaw przepisów mających wprowadzić porządek na rynku z zasadami niczym z „Dzikiego Zachodu”.

Publikacja: 04.07.2022 14:55

UE robi porządki na „rynku Dzikiego Zachodu” — kryptowalut i aktywów

Foto: Adobestock

– Wprowadzamy dziś porządek na tym Dzikim Zachodzie kryptoaktywów i ustalamy jasne reguły zharmonizowanego rynku. Niedawny spadek wartości cyfrowych walut wskazuje nam, jako bardzo są ryzykowne i spekulacyjne, więc trzeba było coś z tym zrobić — powiedział Stefan Berger, centroprawicowy eurodeputowany z Niemiec, który kierował negocjacjami.

Kryptowaluta to elektroniczna waluta, której można używać do wysyłania i odbierania płatności z użyciem technologii blockchain. Najbardziej popularną jest bitcoin. W świecie kryptowalut pojawiły się tokeny będące ich reprezentacją. Zwykle powstają z użyciem technologii blockchain, mogą służyć do zbierania funduszy, także zastępować inne rzeczy np. jako bony upominkowi do danego sklepu. Mają własną wartość ograniczoną do konkretnej koncepcji — wyjaśnia Rankia, organizacja finansowa z Walencji, mająca ponad 500 tys. użytkowników na świecie, od 2020 działająca też we Włoszech, Niemczech i w Polsce.

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Finanse
Pary, które rozmawiają o pieniądzach i wspólnie nimi zarządzają, są szczęśliwsze
Finanse
Jest nowy program mieszkaniowy. „Rząd na wojnie z deweloperami i flipperami"
Finanse
Jak rosną oszczędności Polaków? Padł nowy rekord
Finanse
SGH startuje z Otwartym Uniwersytetem Ekonomicznym
Finanse
Firmy pożyczkowe „skradły” bankom sporo klientów. Dlaczego Polacy je wybierają?