W 2020 r. 34 proc. eksportu usług dokonanego przez brytyjskie banki oraz firmy finansowe trafiło do USA. Do państw Unii Europejskiej trafiło wówczas 30 proc. eksportu brytyjskich usług finansowych. USA znalazły się na pierwszym miejscu w tej kategorii po raz pierwszy, odkąd w 2016 r. zaczęto przeprowadzać badania na ten temat.
Jak na razie wszystko wskazuje na to, że związki finansowe pomiędzy londyńskim City a USA będą się umacniać. W pierwszej połowie 2021 r. brytyjski eksport usług finansowych do Stanów Zjednoczonych wyniósł 15 mld funtów, a do UE 11 mld funtów. Do wzrostu znaczenia USA dla City mocno przyczynił się brexit. Londyńska branża finansowa, szuka bowiem dla siebie nowych rynków, po tym gdy ograniczono jej dostęp do rynku unijnego.
Czytaj więcej
Rosja zostanie całkowicie odcięta od międzynarodowego systemu finansowego, jeśli prezydent Władimir Putin zdecyduje się wysłać wojska na Ukrainę.
Dane zebrane przez TheCityUK pokazują, że Londynowi jak na razie udało się po brexicie obronić swoją pozycję głównego rynku finansowego Europy. Brytyjski sektor bankowy dysponował na koniec czerwca 2021 r. 14,3 bln USD aktywów i wyprzedzał pod tym względem banki z Francji i Niemiec. Udział Londynu w transgranicznej działalności pożyczkowej wynosił 16 proc. i był najwyższy na świecie. Udział w globalnym handlu walutami sięgał natomiast aż 43 proc.