Aktualizacja: 16.02.2025 15:25 Publikacja: 01.12.2021 13:25
Foto: Adobe Stock
- Bank centralny może zainterweniować, jeśli będzie to potrzebne - stwierdził wcześniej Recep Erdogan, prezydent Turcji. W środę i w czwartek rano lira słabła po jego zapowiedzi, że stopy procentowe będą obniżane w Turcji aż do wyborów prezydenckich zaplanowanych na 2023 r. Inwestorów niepokoi, że Erdogan mocno naciska na cięcia stóp.
- Ta interwencja prawdopodobnie może okazać się niewystarczająca. Turcja nie posiada wystarczających rezerw, by sprzedawać regularnie znaczne ilości dolarów - uważa Piotr Matys, analityk InTouch Capital.
W Polsce pary nieźle radzą sobie z zarządzaniem finansami w związkach. Zdarza im się co prawda kłócić o pieniądze lub nieco konfabulować o wydatkach, ale wzajemna finansowa otwartość i zrozumienie stanowią dobry fundament ich relacji.
Resort rozwoju ogłasza nową strategię mieszkaniową. Na wsparcie będą mogli liczyć tylko kupujący nieruchomości z rynku wtórnego. – Do deweloperów nie popłynie ani złotówka – akcentuje minister Krzysztof Paszyk.
Nawet o 250 mld zł urosła łączna wartość nadwyżek gospodarstw domowych ulokowanych w bankach czy obligacjach skarbowych w minionym roku. To rekord. Jednak wiele wskazuje na to, że oszczędzanie zaczęło się nam trochę nudzić.
Każdy dorosły będzie mógł nabyć albo uzupełnić swoją wiedzę ekonomiczną na renomowanej uczelni. I to na bezpłatnych zajęciach.
Średnio nawet dziewięć na dziesięć mikropożyczek do 1 tys. zł udzielają podmioty niebankowe. Ich oferta jest droższa, ale pieniądze można dostać od ręki i na krótki okres. „A banki odpuściły sobie ten temat” – komentują eksperci.
Swobodne korzystanie z bufetów w restauracjach hotelowych, przywrócenie w pokojach pojemników na mydło zamiast produktów jednorazowych, zniesienie rejestrów klientów - to część zmian, które Turcja wprowadziła w protokołach sanitarnych.
Choć od pierwszego wojskowego przewrotu nad Bosforem minęło już ponad 60 lat, traumatyczne wydarzenia wciąż budzą w Turcji skrajne emocje. Nic dziwnego, skoro najważniejsi bohaterowie dramatu sprzed dekad tak bardzo przypominają współczesnych polityków.
Rosyjskie biura podróży nie mogą zapłacić swoim zagranicznym kontrahentom za świadczenia wykupione w ramach wczesnej rezerwacji. Z kolei rosyjscy turyści, którzy obecnie przebywają za granicą, nie mogą już korzystać ze swoich kart kredytowych.
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział w piątek, że reakcja NATO i krajów zachodnich na atak Rosji na Ukrainę nie była zdecydowana, dodając, że ma nadzieję, iż piątkowy szczyt NATO doprowadzi do bardziej zdecydowanego podejścia ze strony sojuszu.
Turcja nie może powstrzymać rosyjskich okrętów wojennych przed dostępem do Morza Czarnego przez cieśniny, jak zażądała tego Ukraina, ze względu na klauzulę w międzynarodowym porozumieniu, która pozwala okrętom na powrót do ich baz - powiedział w piątek turecki minister spraw zagranicznych.
Minister kultury i turystyki Turcji Mehmet Nuri Ersoy uspokaja tamtejszą branżę turystyczną i zapewnia, że nie odczuje ona negatywnych skutków kryzysu rosyjsko-ukraińskiego. Kraj prowadzi kampanie na 125 rynkach, by zdywersyfikować źródła przychodów sektora.
Wzrost cen energii elektrycznej, paliw i żywności w Turcji wpłynie na ceny wycieczek. Gdy tylko skończy się wczesna rezerwacja trzeba będzie zapłacić za nie nawet o 30 procent więcej niż teraz i o 50 procent więcej niż w zeszłym roku - wskazuje rosyjski portal branży turystycznej Ator Vestnik.
30,04 miliona osób wybrało się w zeszłym roku do Turcji. To o ponad 88 procent więcej niż rok wcześniej. Polaków było w tym czasie trochę ponad 585 tysięcy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas