Rosja odrzuciła Kartę Energetyczną

Ogłosił to Władimir Putin w Turcji, od której uzyskał zgodę na przeprowadzenie gazociągu South Stream przez jej wody terytorialne

Publikacja: 07.08.2009 04:07

Stosunek Rosji do Karty, która reguluje współpracę energetyczną państw UE i b. ZSRR, od dawna był negatywny. Moskwie nie podobały się jej wolnorynkowe postanowienia, które mogłyby naruszyć monopol Gazpromu na rosyjskim rynku transportu gazu dopuszczając na niego zagranicznych konkurentów. Wczoraj premier Rosji oficjalnie odrzucił dokument.

Stało się to przy okazji jego wizyty w Ankarze, podczas których podpisano kilkanaście porozumień międzyrządowych, z których najważniejsze odnoszą się właśnie do współpracy w zakresie energetyki.

Dla Rosjan projekt South Stream ma kluczowe znaczenie, umożliwi bowiem zwiększenie eksportu gazu na południe Europy (gazociąg ma biec z Rosji przez Morze Czarne do Bułgarii i Włoch). By wesprzeć Putina i podkreślić znaczenie Turcji w tym projekcie, do Ankary przyleciał premier Włoch Berlusconi i wziął udział w uroczystości podpisania porozumień.

Projekt South Stream jest przez ekspertów uważany za kontrpropozycję Rosji wobec unijnego planu budowy gazociągu Nabucco z rejonu Morza Kaspijskiego przez Turcję na południe Europy.

Rosyjsko-włoski rurociąg ma transportować 63 mld m sześc. gazu rocznie i według inwestorów może być gotowy ok. 2015 r. W tym samym czasie powinien powstać gazociąg Nabucco.

Władze Turcji zgodziły się wczoraj nawet na przedłużenie na południe istniejącego gazociągu Blue Stream (biegnącego teraz z Rosji przez M. Czarne do Turcji). Premier Putin zapowiedział, że tą drogą gaz mógłby popłynąć do Izraela, Syrii i Libanu. Jeśli ten rosyjski plan się powiedzie, będzie to kolejny ważny krok w ekspansji Gazpromu. Należąca do tego koncernu firma Gazprom Nieft może zaangażować się w plan budowy ropociągu Samsun – Ceyhan, który ma transportować surowiec znad Morza Czarnego do Śródziemnego. Inwestycję chcą realizować turecka firma Calic Holding i włoska ENI. Współpraca będzie możliwa po opracowaniu studium wykonalności inwestycji.

Finanse
Trump ostro krytykuje szefa Fedu. Chce cięcia stóp
Finanse
W ciągu kilku dni z PPK ubył prawie miliard złotych. Skąd te zawirowania?
Finanse
Cła Donalda Trumpa biją w aktywa PPK, ale nerwowe reakcje są niewskazane
Finanse
Czego od audytora potrzebuje średnia firma i jej inwestorzy? Audyt szyty na miarę
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Finanse
Ludzie nadal są najważniejszym ogniwem w audycie