W niektórych sytuacjach przedstawiciele gminy mogą zrezygnować z wymagania od nabywców terenów czy obiektów budowlanych uiszczenia rynkowej ceny. Z różnych względów może to być zgodne z prezentowaną przez gminę koncepcją lub wizją rozwoju. Aby umożliwić takie zwolnienia, wprowadzona została instytucja bonifikaty.
W trybie bezprzetargowym
Bonifikata jest udzielana, gdy nieruchomość może być zbywana w trybie bezprzetargowym. Może ona przysługiwać od ceny ustalonej tylko przez rzeczoznawcę. Cena nieruchomości szacowana jest na podstawie jej wartości. Przy określaniu np. ceny lokalu, który stanowi przedmiot odrębnej własności, cena obejmuje lokal wraz z pomieszczeniami przynależnymi, a także udział w nieruchomości wspólnej. Na marginesie warto zaznaczyć, że zawarte w ustawie o gospodarce nieruchomościami sformułowania odnoszące się do wyceny nieruchomości są krytykowane przez rzeczoznawców jako nie do końca poprawne i precyzyjne.
Wszystko w uchwale
Podstawą udzielenia bonifikaty jest określająca jej warunki uchwała rady gminy. Bonifikata może być udzielana w przypadkach, gdy nieruchomość jest sprzedawana na różne, określone w art. 68 ustawy o gospodarce nieruchomościami cele. Wśród celów tych można zwrócić uwagę między innymi na:
- cele mieszkaniowe;
- realizację urządzeń infrastruktury technicznej;