Prąd dzieli

Przyłączenie bałtyckich republik i ewentualnie Ukrainy do systemu energetycznego Unii, będzie kosztowało Rosję 8-10 mld euro.

Publikacja: 06.06.2015 11:45

Prąd dzieli

Foto: Bloomberg

Podał to Władimir Putin w wywiadzie dla włoskiego „Il Corriere della Sera".

- Kraje bałtyckie przyłączyły się do Unii i dobrze. Ale teraz nam mówią, że te kraje które były w systemie energetycznym ZSRR a później Rosji, muszą przejść na system Unii Europejskiej. A my pytamy? Czy są teraz jakieś problemy z zaopatrzeniem w prąd? Nie nie ma. Dlaczego więc trzeba to robić? - cytuje Putina agencja Prime.

Sprawa staje się dla Rosji rzeczywiście trudna, bowiem odłączenie Litwy, Estonii i Łotwy od rosyjskich sieci energetycznych, zmusza Moskwę do inwestycji w infrastrukturę w swoich zachodnich regionach, dotąd korzystających w prądu z bałtyckich republik. Najgorzej może być graniczącym z Polską Kaliningradzie.

- Będziemy musieli zbudować dodatkowe trasy przesyłowe, aby tam dostarczyć prąd Będzie to kosztować ok. 2-2,5 mld euro - dodał Putin.

Kreml bierze też pod uwagę możliwość pójścia Ukrainy tą drogą. Wtedy koszty budowy własnej sieci przesyłowej na terenach dotąd zaopatrywanych przez Ukrainę wzrosną do 10 mld euro.

- I po co to robić, jeżeli chcemy budować jeden obszar gospodarczy od Lizbony do Władywostoku. A Partnerstwo Wschodnie Unii ma na celu albo integrację postsowieckich republik w jeden obszar z Europą, albo odcięcie tych krajów od wszelkich związków z Rosją, zrobić nową granicę włączając po swojej stronie też Ukrainę i Mołdawię - pytał rosyjski prezydent.

Jego zdaniem odnosi się teraz wrażenie, że Europa (tym określeniem w Rosji nazywa się Unię), buduje swoje relacje z Rosją, mając na uwadze wyłącznie swoje korzyści.

- Mamy tu i znany Trzeci Pakiet Energetyczny i niewpuszczanie rosyjskich technologii i towarów z energetyki atomowej na teren Unii, pomimo istniejących umów. Mamy tu niechęć do uznania naszych działań za zgodne z prawem i niechęć do współpracy choćby ze Związkiem Celnym. Bo jak Europa się integruje, to jest w porządku, a jak Rosja i byłe republiki, to nas się posądza o tworzenie jakiegoś imperium - żalił się Putin.

Hybrydy
Skoda Kodiaq. Co musisz wiedzieć o technologii PHEV?
Materiał Promocyjny
Firmy same narażają się na cyberataki
Finanse
Nowy zarząd PFR odsłania karty. PPK oczkiem w głowie
Finanse
G7 sięgnie po zamrożone zyski z rosyjskich kont. Czas nie jest po stronie Putina
Finanse
Dziewięć bilionów dolarów w emisjach długu
Materiał Promocyjny
Grupa Volkswagen nie zwalnia. 30 nowości to dopiero początek.
Finanse
Pomoc państw zaburza konkurencję na unijnym rynku – ostrzegają audytorzy