"Rzeczpospolita" jest patronem medialnym Mastercard OFF CAMERA
Do sprzedaży trafiła już pierwsza pula karnetów na przyszłoroczny Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego w Krakowie. Po raz pierwszy posiadacze karnetów PASS OPEN będą mogli także uczestniczyć w prestiżowej Gali Zamknięcia w Sali Audytoryjnej im. Krzysztofa Pendereckiego Centrum Kongresowego ICE Kraków.
Produkcje pokazywane w czterech nowych festiwalowych sekcjach, które przyglądają się bliżej dorastającym dziewczynom i ich niesamowitej energii; rozmaitego typu „czarnym owcom”, nieprzystającym do powszechnie obowiązujących norm i wyobrażeń; dramatom sądowym i thrillerom o niesprawiedliwościach społecznych, a wreszcie – pojmowanym dosłownie i metaforycznie granicom i podziałom – mamy nadzieję – staną się dla naszych widzek i widzów nie tylko cennymi lekcjami oswajania odmienności. Ale czymś zdecydowanie więcej – porywającymi filmowymi przygodami, w których różnice są celebrowane, a Inność staje się źródłem siły – mówi Grzegorz Stępniak, dyrektor artystyczny Mastercard OFF CAMERA.
Czarne owce i emancypacja… „freaków”
Nie trzeba już wcale jechać do Kalifornii, by zostać dziwakiem i spokojnie żyć jako czarna owca, jak śpiewa w jednym ze swych numerów Lana Del Rey. Choć owszem, słoneczny stan co najmniej od lat sześćdziesiątych kojarzony jest jako mekka dla wszelkiej maści odmieńców. Wystarczy jednak dobrze rozejrzeć się dookoła, żeby stwierdzić, że we współczesnym krajobrazie kulturowym pełno jest różnego typu freaków, którzy na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat stali się ulubionymi postaciami i bohaterami różnych produkcji. Nic w tym dziwnego - przecież dziwak skrywa w sobie niebezpieczeństwo, tajemnicę, podaje w wątpliwość, a często - obala - skostniałe normy społeczne i obyczajowe. Droga do emancypacji freaków wcale jednak nie jest łatwa i usłana różami. Inność w końcu zawsze niemal, na pierwszym etapie, spotyka się z nieufnością, niezrozumieniem i wrogością otoczenia.
W specjalnej tegorocznej sekcji Mastercard OFF CAMERA pt. „Czarne owce” przyglądamy się trudnościom i przeciwnościom zarówno losu, jak i systemu, z jakimi muszą mierzyć się postacie o niekonwencjonalnych modelach życia - które można by potocznie określić właśnie jako – „dziwaczne” czy „cudaczne”. Odstające od reszty wyglądem, zachowaniem, poglądami czy wybraną ścieżką życiową. Odmienność jednak staje się dla nich źródłem siły, mimo trudnych początków. I choć całkowite wyzwolenie i celebrowanie dziwaczności jeszcze przed nami - mamy nadzieję - że każdy na chwilę odnajdzie w sobie czarną owcę wraz z bohaterami prezentowanych tu filmów.