19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 09.03.2020 11:13 Publikacja: 09.03.2020 08:11
Foto: Bloomberg
Dopiero dzień się rozpoczął, a już można powiedzieć, że na rynku rozgrywa się dramat. Światowe indeksy tracą około 7 proc. Do dużej przeceny doszło również na rynkach azjatyckich. Inwestorzy wycofują kapitał i szukają bezpiecznych przystani. Złoto dziś kosztowało już ponad 1700 USD za uncję. Tuż po godz. 9.00 jego cena oscylowała w granicach 1680 USD.
Oczywiście inwestorzy uciekają od ryzykownych aktywów w związku z koronawirusem, który rozprzestrzenia się niemal na całym świecie. Od początku roku złoto podrożało już o ponad 10 proc.
Jest środa, 15 stycznia – na codzienny podcast „Rzeczpospolitej” o gospodarce „Twój Biznes” zaprasza Bartłomiej Kawałek. Dziś porozmawiamy o negocjacjach Polski w sprawie Krajowego Planu Odbudowy, kontrowersjach wokół Cinkciarza, najnowocześniejszych chipach niedostępnych dla Polski oraz europejskich stoczniach zarabiających na rosyjskich tankowcach.
Zdaniem ekspertów pandemia zrewidowała dotychczasowy system wartości przedsiębiorstw. Dodatkowo wchodzące w życie nowe wymogi raportowania zobligują biznes do zwracania większej uwagi na czynniki społeczne i środowiskowe.
Przed rynkiem duże infrastrukturalne zadania inwestycyjne. Trzeba je optymalnie rozplanować. Nie wpędzajmy się znów w kumulację – mówi Wojciech Trojanowski, członek zarządu Strabaga w Polsce.
Fatalna sesja na GPW. WIG20 stracił 2,6 proc. i znów był w ogonie europejskiej stawki.
Tempo odchodzenia od węgla w energetyce jest uzależnione od możliwości zapewnienia podstawy systemu, która będzie stabilizować pogodozależne źródła odnawialne do czasu uruchomienia elektrowni jądrowej. Taką rolę może pełnić gaz.
Zegarki Rolex, które generalnie są znane ze swojej nieprzystępności cenowej, staną się w tym roku jeszcze droższe. A winę za to ponosi rosnąca cena złota. Jednak zdaniem analityków to nie odstraszy kupujących.
Chiński bank centralny People's Bank of China wznowił w listopadzie kupowanie sztab złota do swych rezerw po 6 miesiącach przerwy.
Od 1 stycznia 2025 roku obowiązywać mają nowe stawki VAT na niektóre towary i usługi. Jest to wynik przyjęcia unijnej dyrektywy, mającej na celu ujednolicenie stawek VAT na terenie UE. Skutki mogą być bardzo niekorzystne dla polskiego rynku srebra.
Wprawdzie w Europie Środkowej i Centralnej trzeci kwartał br. przyniósł kolejny z rzędu wzrost popytu na złote sztabki i monety, ale w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego oznacza to spadek sprzedaży o niemal 19 proc.
Inwestycje w złoto wspomagają stabilność pieniądza i gospodarki. W niepewnych czasach ten kruszec jest bezpieczną przystanią. Na złocie rzadko się traci, bo popyt, nawet jeśli spadnie, to zawsze wraca.
Obserwujemy obecnie znaczący, ponad 30-proc. rozjazd kursu akcji największych wydobywców złota w stosunku do samej ceny kruszcu na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat. Ta luka, która historycznie zazwyczaj była domykana, rodzi pytania o jej przyczyny oraz o to, która forma inwestycji – w akcje spółek wydobywczych czy sam kruszec – może być bardziej opłacalna.
Globalny popyt na złote sztabki i monety inwestycyjne w II kwartale br. spadł o 5 proc. Rynki złota w Azji rosną, Europa Zachodnia zmaga się ze spadkami. Jak zachowa się złoto w przypadku wygranej Donalda Trumpa, a jak - jeśli zwycięży Kamala Harris?
Nadzieje związane z polityką pieniężną amerykańskiego Fedu podsyciły wzrost cen kruszcu. Złoto jest o 20 proc. droższe niż na początku roku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas