Jeszcze przed wystąpieniem pandemii wprowadziliśmy lub pracowaliśmy nad wieloma rozwiązaniami opartymi na nowoczesnych narzędziach IT. Można tu wymienić m.in. uruchomienie Platformy Blockchain dla Rynku Kapitałowego, na której posadowiliśmy aplikację Walne Zgromadzenia. Pozwala ona spółkom – uczestnikom KDPW – na rejestrację WZA i otrzymywanie listy uprawnionych do udziału w walnym zgromadzeniu. Narzędzie to wzbogaciliśmy o usługę eVoting, która daje możliwość zorganizowania e-walnego zgromadzenia wraz z procesem zdalnego głosowania. W 2021 r. wprowadziliśmy modyfikacje w tych aplikacjach, pozwalające spółkom przekazać zawiadomienie o zwołaniu walnego zgromadzenia. To znacząco ułatwia komunikację spółki z rynkiem.
Dużym projektem zrealizowanym w 2020 r. było udostępnienie emitentom rozwiązania służącego do przekazywania spółce informacji o jej akcjonariuszach. To kolejna usługa Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych, która nie mogłaby być świadczona bez rozwijania naszych kompetencji technologicznych. Cały proces odbywa się poprzez aplikację internetową, opracowaną zgodnie z wytycznymi europejskich regulacji, których celem jest ułatwienie giełdowym spółkom komunikacji ze swoimi akcjonariuszami z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi. Zastosowanie technologii pozwala na usprawnienie przekazywania danych w oparciu o wystandaryzowane komunikaty, co ma znaczenie zwłaszcza w przypadku, gdy niezbędna jest kooperacja z innymi depozytami.
Przykładem innego rozwiązania jest aplikacja służąca do rejestracji obligacji, listów zastawnych i certyfikatów inwestycyjnych. Udostępniliśmy ją w ubiegłym roku. Rozwiązanie to nie tylko zwiększa bezpieczeństwo rynku, ale też usprawnia obsługę naszych klientów i znacząco skraca proces rejestracji tych instrumentów w KDPW.
Także w przyszłym roku planujemy wprowadzić kilka rozwiązań z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Jednym z nich będzie udostępnienie spółkom niepublicznym, których akcje zarejestrowane są w KDPW, oraz ich akcjonariuszom możliwości pozyskania informacji o akcjonariuszach. Planujemy także automatyzację procesu nadawania kodów ISIN, FISN i CFI. Będzie to możliwe za pomocą dedykowanej aplikacji internetowej. Kolejnym projektem będzie uruchomienie nowego portalu prezentacji danych statystycznych oraz ich sprzedaży, z uwzględnieniem możliwości pobierania danych do ich automatycznego przetwarzania.
Większe zainteresowanie PPK
Nowe rozwiązania uatrakcyjnią ofertę rynku kapitałowego, a systematyczny napływ kapitału mogą zapewnić także przyszli emeryci. Pandemia przesunęła co prawda w czasie proces wdrażania pracowniczych planów kapitałowych, ale – paradoksalnie – zmiana postaw Polaków wywołana koronakryzysem może zachęcić więcej osób do systematycznego odkładania na emeryturę.
W pierwszym etapie do programu PPK przystąpiło 3,9 tys. największych polskich firm, zatrudniających łącznie 3 mln osób. Według danych Komisji Nadzoru Finansowego na koniec trzeciego kwartału 2020 r. w PPK oszczędzało 1,08 mln osób, a wartość zgromadzonych środków wyniosła 2 mld zł, co daje ok. 1850 zł na jednego uczestnika. Od marca, czyli od ogłoszenia pandemii, liczba uczestników PPK zwiększyła się o ok. 90 tys. Zdaniem Polskiego Funduszu Rozwoju to efekt zmiany mentalnej, która następuje w wyniku pandemii Covid-19: ludzie przekonują się, że w każdej chwili może się wydarzyć coś niespodziewanego i warto mieć oszczędności na czarną godzinę.