W 2009 znów będzie drożej

Od stycznia przeciętna rodzina będzie płacić za prąd o 12 – 15 proc. więcej. Zdrożeć mają także gaz, woda i wywóz śmieci

Aktualizacja: 08.09.2008 15:15 Publikacja: 08.09.2008 03:42

Przeciętna polska rodzina nie ma się z czego cieszyć

Przeciętna polska rodzina nie ma się z czego cieszyć

Foto: Fotorzepa, Piotr Nowak PN Piotr Nowak

Sygnały o wzroście cen pojawiły się w ostatnich dniach, gdy spółki sprzedające energię odbiorcom zaczęły negocjacje z elektrowniami w sprawie dostaw prądu na 2009 r. – Rozpoczęła się gra o kontrakty i już pojawiają się oferty o 30, a nawet o 40 proc. wyższe od tegorocznych – przyznaje Dariusz Luber, prezes grupy Tauron. Według przewidywań ekspertów średnia podwyżka wyniesie ok. 25 proc.

O wysokich cenach – 200 – 210 zł za megawatogodzinę w ofertach na przyszły rok mówi odpowiedzialny za handel w Vattenfall Poland dyrektor Grzegorz Lot. W ubiegłym roku elektrownie sprzedawały energię po ok. 160 zł za MWh.

25 - 28 gr razem z VAT będzie kosztować indywidualnych odbiorców kilowatogodzina

Wzrost cen w elektrowniach natychmiast przełoży się na rachunki płacone przez gospodarstwa domowe. Jak? Jeśli po Nowym Roku nie zmienią się koszty przesyłu energii, zapłacimy za prąd o ok. 12 – 15 proc. więcej. Nie ma jednak pewności, że podwyżki wyniosą tylko tyle, bo od przyszłego roku nie trzeba negocjować ich z Urzędem Regulacji Energetyki.

Wyższych cen domaga się także sprzedające gaz PGNiG. Firma liczy, że już od 1 października będzie mogło podnieść opłaty o kilkanaście procent. Ale sprawa nie jest przesądzona, bo urząd kontrolujący taryfy ma sporo wątpliwości.

Od początku 2009 r. prawdopodobnie wzrosną także wszystkie opłaty związane z utrzymaniem mieszkania – wywóz śmieci (o ok. 30 proc.) czy wodę (ok. 10 proc.). – Gdy węgiel zdrożeje, opłaty za ciepło wzrosną średnio o 8 proc. – mówi Bogusław Regulski, wiceprezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie.

Prognozy przewidują na przyszły rok inflację na poziomie 3,6 – 3,7 proc. Duża podwyżka cen energii może ją podnieść o ok. 0,5 pkt proc.

Ekonomia
W biznesie nikt nie może iść sam
Ekonomia
Oszczędna jazda – techniki, o których warto pamiętać na co dzień
Ekonomia
Złoty wiek dla ambitnych kobiet
Ekonomia
Rekordowy Kongres na przełomowe czasy
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Ekonomia
Targi w Kielcach pokazały potęgę sektora rolnego