Zielone budynki to coś więcej niż trend

Dziś ważne jest, by budynki były przyjazne nie tylko użytkownikom, ale też środowisku. Dlatego są wyposażone w nowoczesne technologie, ale również często korzystające z materiałów z odzysku.

Publikacja: 29.06.2021 09:00

Firma Xella Polska zajmuje się sprzedażą produktów Ytong, Silka i Multipor przez sieć dystrybucji na terenie całej Polski oraz w takich krajach jak Litwa, Łotwa, Ukraina oraz w obwodzie kaliningradzkim. Firma stawia sobie cele w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Zależy jej na wywieraniu pozytywnego wpływu na środowisko i klimat za pomocą swoich zrównoważonych materiałów budowlanych i izolacyjnych, jak również poprzez własne działania.

– Materiały budowlane i izolacyjne Xella oznaczają wydajne, zrównoważone oraz przystępne cenowo budownictwo i renowację. W ten sposób wnosimy znaczący wkład w efektywność energetyczną budynków i redukcję emisji dwutlenku węgla. Koncentrujemy się na możliwości recyklingu naszych produktów, aby chronić zasoby naturalne i minimalizować ilość odpadów – mówi Christophe Clemente, dyrektor generalny Grupy Xella.

Podkreśla, że firma jednocześnie unika szkodliwych skutków własnej działalności – na przykład poprzez redukcję emisji CO2 lub stosowanie surowców wtórnych w produkcji swoich wyrobów.

Coraz częściej kładzie się w nim nacisk na właściwe i ekonomicznie uzasadnione wykorzystanie bogactw naturalnych oraz energii do produkcji materiałów budowlanych. Grupa Xella jest tylko jednym z przykładów.

Coraz więcej wyrobów stosowanych w budownictwie objętych jest kryteriami wspólnotowego oznakowania ekologicznego, coraz większa liczba wyrobów związanych z energią jest też objęta środkami wykonawczymi dyrektywy unijnej w sprawie ekoprojektu.

A zrównoważone inwestycje budowlane łączą w sobie nie tylko aspekt ekonomiczny i zmniejszenie kosztów wytworzenia, eksploatacji i wyburzenia budynku po jego wyeksploatowaniu, co w efekcie zwiększa generalne dochody z inwestycji, ale przede wszystkim aspekt środowiskowy.

Polega on na ograniczeniu zużycia energii, wody, surowców, emisji gazów cieplarnianych oraz ilości wytwarzanych odpadów.

Materiały to bardzo ważna kategoria w systemach certyfikacji ekologicznej (Breeam, Leed, Cstb, Dgnb, które wprowadza się po to, by w racjonalny sposób porównywać inwestycje budowlane pod kątem ich zgodności z ideą zrównoważonego rozwoju.

Najważniejsze czynniki, które brane są pod uwagę przy ocenie materiałów budowlanych przyjaznych dla środowiska, to nie tylko skład, ale też trwałość, bo im dłuższa, tym lepsza, ale i sposób pozyskiwania, a polecane są materiały z surowców wydobywanych nierabunkowo i ze źródeł odnawialnych czy brak odpadów w procesie wydobycia, produkcji oraz w czasie budowy.

Poza tym ważny jest wpływ na jakość powietrza wewnętrznego, w tym jak najmniejsza emisja lotnych związków o niekorzystnym wpływie na zdrowie lub środowisko naturalne czy nienarażanie użytkowników budynków na szkodliwe działanie substancji czyszczących i konserwujących podczas użytkowania.

A dodatkowo liczy się też dostępność, najwięcej punktów otrzymują materiały regionalne, produkowane w najbliższej okolicy, by zminimalizować transport na budowę czy łatwość utylizacji.

Najbardziej premiowana jest możliwość ponownego wykorzystania lub biodegradacji, a także prostota użycia, polecane są materiały, do których wbudowania w obiekt nie trzeba używać ciężkiego sprzętu generującego zarówno koszty, jak i emisję dwutlenku węgla do atmosfery.

Zrównoważony rozwój w budownictwie ma za zadanie zapewnić rozsądny i sukcesywny wzrost standardu życia – nie tylko obecnego, ale przede wszystkim przyszłych pokoleń.

Eksperci podkreślają, że lata istnienia ewoluującej przyrody oraz zachodzących w niej zjawisk powinny być dla wszystkich nauką i źródłem do czerpania wiedzy o najlepszych rozwiązaniach.

Ponieważ w dłuższej perspektywie synergia wynikająca ze ekorozwoju z pewnością przełoży się na optymalną efektywność w każdej sferze aktywności człowieka.

Ekonomia
Podcast „Twój Biznes”: Nowe restrykcje USA na chipy: Polska w gronie krajów drugiej kategorii
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Ekonomia
Biznes ma szansę zbudować kapitalizm interesariuszy
Ekonomia
Wojciech Trojanowski, członek zarządu Strabag Polska: Jest optymizm, ale i wiele wyzwań
Ekonomia
Pogrom byków na GPW. Gdzie jesteś św. Mikołaju?
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Ekonomia
Gaz może efektywnie wspierać zmianę miksu energetycznego
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku