Artykuł przygotowany we współpracy z Krajowym Punktem Kontaktowym dla Funduszy Norweskich i EOG, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii.
Transfer wiedzy i doświadczenia
Ważnym elementem Funduszy Norweskich i EOG jest wzmacnianie relacji dwustronnych z państwami-darczyńcami. Cel ten jest realizowany poprzez specjalnie wydzielony Fundusz Współpracy Dwustronnej. Ma on za zadanie usprawnić tworzenia sieci kontaktów, wymianę, dzielenie się i przekazywanie wiedzy, technologii, doświadczeń i dobrych praktyk.
Dla polskich instytucji to możliwość skorzystania z doświadczeń organizacji zagranicznej w obszarze tematycznym, którego dotyczy projekt, w tym najczęściej kwestii dotyczących zrównoważonego rozwoju i ekologii, a także wykorzystania nowych technologii. Korzyści ze współpracy bilateralnej odnoszą też instytucje po stronie państw-darczyńców. Współpraca stanowi również nowy impuls rozwojowy dla obu stron i przynosi efekt rozszerzenia sieci powiązań w różnych obszarach działalności.
Nawiązywanie współpracy to wiele korzyści, dlatego zarówno strona polska, jak i Islandia, Liechtenstein i Norwegia zachęcają do nawiązywania partnerstw przy realizacji projektów. Jednym z narzędzi jest dodatkowa punktacja w procesie oceny złożonych projektów przyznawana za współpracę merytoryczną.
Programy w praktyce
Przykładem partnerstwa jest współdziałanie Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie z islandzką uczelnią i instytutem badawczym w zakresie gospodarowania odpadami z procesu produkcji żywności. Współpracę nawiązali również naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego i Norweskiego Uniwersytetu Nauk Stosowanych, którzy pracują nad modelem wsparcia niepełnosprawnych, młodych ludzi w okresie edukacji i wchodzenia na rynek pracy.