Litwa wprowadza Trzeci Protokół UE

Sejm Litwy przyjął ustawę zabraniającą dostawcom gazu posiadania systemu jego przesyłu. Oznacza to nacjonalizację gazociągu rosyjskiego koncernu

Publikacja: 01.07.2011 03:49

Litwa wprowadza Trzeci Protokół UE

Foto: Gazprom

Ustawa o gazie ziemnym została w czwartek przyjęta zdecydowaną większością głosów. Ze 111 posłów za było 81. Teraz dokument musi podpisać prezydent, by stał się prawem. – To wielki krok do energetycznej niezależności. Sprzedaż gazociągów przez państwo osiem lat temu była wielkim błędem – stwierdził w Sejmie premier Andrus Kubiljus.

Ustawa wprowadza na Litwie zasady trzeciego pakietu energetycznego Unii w jego najsurowszym wariancie – rozdzielenia działalności przesyłowej od dostaw gazu.

To oznacza zmianę struktury akcjonariatu krajowego operatora gazowego Lietuvos Dujos, w którym dziś prym wiodą niemiecki E.ON (39 proc.) i Gazprom (37 proc.), a Skarb Państwa ma 17 proc. Zgodnie z przyjętą ustawą firma musi zostać podzielona na dwie spółki: dostawczą i przesyłową, a gazociąg zostanie wykupiony od dotychczasowego właściciela przez skarb Litwy. Zmiany mają zostać przeprowadzone do 2013 r.

– Dwa lata to minimalny termin na zmiany w Lietuvos Dujos. Rząd może go przedłużyć, za zgodą Komisji Europejskiej. (...) Istotna w rozmowach z akcjonariuszami będzie przyszła, niższa cena gazu rosyjskiego dla Litwy – stwierdził po głosowaniu w Sejmie minister energetyki Alvidas Sekmokas.

Dziś Litwa płaci najwięcej w Unii za rosyjski gaz. W I kw. było to 367 dol. /1000 m3. Gazprom odmówił Litwinom zniżek, których udzielił sąsiadom – Łotwie i Estonii (po 1 proc.).

Przyjęta ustawa zawiera wyjątek od zasady podziału. Dziesięć lat karencji dostanie firma, która zbuduje na Litwie duży terminal gazu skroplonego.

Ekonomia
W biznesie nikt nie może iść sam
Ekonomia
Oszczędna jazda – techniki, o których warto pamiętać na co dzień
Ekonomia
Złoty wiek dla ambitnych kobiet
Ekonomia
Rekordowy Kongres na przełomowe czasy
Ekonomia
Targi w Kielcach pokazały potęgę sektora rolnego