PSE Operator przyjął w tym roku tylko jeden kompletny wniosek o przyłączenie farmy wiatrowej do krajowej sieci przesyłowej. Chodzi o inwestycję o mocy 50,6 MW. Spółka wydała w tym roku warunki przyłączenia do sieci tylko dla dwóch projektów farm wiatrowych o mocy 316 MW.
W poprzednich latach PSE Operator i operatorzy systemu dystrybucyjnego byli zasypywani tysiącami wniosków od inwestorów, którzy planowali wybudowanie farm wiatrowych. Przedsiębiorcy zgłosili chęć wybudowania farm wiatrowych o mocy 31 tys. MW. W efekcie wydano warunki przyłączenia dla ok. 16 tys. MW nowych mocy, z czego na PSE Operator przypada 6,1 tys. MW.
3 mld zł zainwestują w tym roku firmy w budowę farm wiatrowych
Jak pokazują doświadczenia z ostatnich lat, średnio tylko co czwarty projekt budowy elektrowni wiatrowej zostaje zrealizowany. Inwestorzy zgłaszali wnioski o przyłączenie, zanim jeszcze uzyskali pozwolenia środowiskowe, nawet bez zbadania siły wiatru w danym miejscu.
Teraz się to zmieniło. Liczba wniosków o przyłączenia elektrowni wiatrowych spadła po wprowadzeniu w marcu ubiegłego roku nowych przepisów prawa energetycznego. Nakładają one na inwestora obowiązek wpłacenia 30 zł kaucji za każdy kW planowanej mocy nowej elektrowni. Ale ważniejszy okazał się wymóg przedstawienia wraz z wnioskiem wyrysu i wypisu z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.