Hitem na rynku wydawnictw ekonomicznych sieci EMPIK w mijającym półroczu, kolejny raz, jest „Bogaty ojciec, biedny ojciec" Roberta Kiyosaki wydany przez Instytut Praktycznej Edukacji.
– Czytając tę książkę, możesz dramatycznie zwiększyć swój iloraz finansowej inteligencji, stać się bogaty, pracować mniej – zachęca autor, i wielu chce to sprawdzić. Prawie każdy chciałby bez wysiłku stać się bogaty, więc książka od lat utrzymuje się na pierwszym miejscu w rankingu najchętniej kupowanych książek o tematyce ekonomicznej. Miejsce drugie to publikacja o sprawach już bardziej realnych i aktualnych – „Gdy góra lodowa topnieje. Wprowadzanie zmian w każdych okolicznościach" J. Kottera wydana przez Helion. To dramatyczna historyjka o pingwinach żyjących na topniejącej górze lodowej, która przekonuje do wprowadzania zmian – w życiu, w firmie i wszędzie, gdzie trzeba.
W tegorocznej ofercie wydawnictw ekonomicznych jest sporo książek, które mają pomóc wprowadzać takie zmiany. Autorzy nawołują do porzucania gotowych scenariuszy w działaniu, do unikania schematów i przyzwyczajeń. Pokazują, jak wiele można zyskać, próbując własnych pomysłów i wyprzedzając innych w odwadze i myśleniu.
Krzyczy o tym wprost m.in. tytuł jednej książki w rankingu hitów internetowej sieci Merlin „Po pierwsze: złam wszelkie zasady". Książka, która znalazła się na listach bestsellerów w Stanach Zjednoczonych, udowadnia, że istnieje coś, co łączy wszystkich odnoszących sukces menedżerów – jest tym elastyczność w podchodzeniu do sytuacji i do ludzi, przekraczanie i łamanie utartych zasad. Lektury uświadamiają nam, w jak szalonym tempie zmienia się otoczenie, w którym żyjemy, pracujemy czy zakładamy firmy i dlaczego musimy za tym wszystkim nadążać. Kto mówi: do diabła z zasadami, musi jednak pamiętać, że coraz więcej autorów i autorytetów przypomina o przestrzeganiu w działalności gospodarczej tradycyjnych wartości, jak uczciwość czy odpowiedzialność. Ostatni kryzys pokazał, że powrót do tych zasad to również bardzo ważne wyzwanie.
—Anita Grochola, Antoni Kowalik