Na aukcji Rempeksu (www.rempex.com.pl), zaplanowanej na 22 lutego, będzie można znaleźć sporo obiektów o wartości kolekcjonerskiej. Miłośnicy varsavianów zwrócą uwagę na akwarelę (1916 r.) Leona Wyczółkowskiego „Stara Warszawa" (37 na 48 cm); została wyceniona na 18 tys. zł.
Do rzadkości należy cukiernica z dekoracją w stylu zakopiańskim. To plater pochodzący z lat 20. XX w. (cena wywoławcza 1,3 tys. zł). Styl zakopiański pod koniec XIX wieku stworzył malarz Stanisław Witkiewicz (1851–1915). Miał to być polski styl narodowy. Zgodnie z jego zasadami budowano domy, projektowano meble, tkaniny, ubrania, serwisy.
Początkujących kolekcjonerów białej broni zainteresuje polska szabla oficerska wzór 21/22. To wyrób słynnej Fabryki Broni Siecznej – Gabriel Borowski, istniejącej w latach 1900–1929. Na szabli widnieje owalny kartusz z orłem w koronie oraz napis: „Honor i Ojczyzna". Cena wywoławcza wynosi 3,5 tys. zł.
Białe kruki wśród obrazów
Firmy specjalizujące się w handlu obrazami i rzemiosłem artystycznym, z powodu braku atrakcyjnego towaru, ratują się wystawianiem także książek. W Rempeksie licytowany będzie biały kruk „Armia Księstwa Warszawskiego". To wydana po francusku w Paryżu (1913 r.) bibliofilska edycja z 48 barwnymi planszami autorstwa Jana Chełmińskiego.
Nakład był limitowany (300 numerowanych egzemplarzy). Książka ma luksusowy papier, jest oprawiona w pełną skórę. Okładkę zdobi m.in. tłoczony złotem herb Księstwa Warszawskiego (cena wyw. 4,2 tys. zł).