Aktualizacja: 21.11.2024 12:29 Publikacja: 30.08.2022 20:55
Niemcy walczą z ogromnym niedoborem nauczycieli. Cierpi na tym jakość zajęć lekcyjnych a tym samym uczniowie
Foto: Marijan Murat/dpa/picture alliance
Według Niemieckiego Związku Nauczycieli na początku tego roku szkolnego w niemieckich szkołach brakuje około 40 tysięcy nauczycieli. Są to jednak wstępne szacunki, ponieważ nie we wszystkich krajach związkowych ruszył już rok szkolny. Jak poinformował prezes związku Heinz-Peter Meidinger¸ doprowadzi to do pogorszenia jakości zajęć.
W porównaniu z rokiem ubiegłym wyraźnie zaostrzył się problem obłożenia etatów wykwalifikowanymi nauczycielami – powiedziała agencji prasowej DPA Maike Finnern, przewodnicząca Związku Zawodowego Oświaty i Nauki (GEW). – Odwołanie lekcji zaraz na początku roku szkolnego stało się faktem. Większe grupy nauczania, okrojenie programów wspierających uczniów, skrócenie planu lekcji itp. są na porządku dziennym – stwierdził Udo Beckmann, przewodniczący Związku Edukacja i Wychowanie (VBE).
Nowy rok szkolny na Białorusi rozpoczął się od zapowiedzi przepisania podręczników „na wzór sowiecki”. Nauka polskiego odbywa się zaś już tylko prywatnie.
Niemiecka oświata przeżywa kryzys. Nauczycieli brak, uczniowie przerywają naukę, najmłodsi mają coraz gorsze wyniki. A teraz się okazuje, że po prawie czterech latach szkoły podstawowej wiele dzieci ledwo potrafi czytać.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Chorwacja dzięki pięknej i różnorodnej przyrodzie, wspaniałym zabytkom, kulturze i atrakcjom oferuje niezapomniane doświadczenia przez cały rok. Magiczna przedświąteczna atmosfera zimą, aktywności na świeżym powietrzu wiosną, błogi relaks latem czy delektowanie się bogactwem smaków jesienią, to tylko niektóre z wielu interesujących propozycji na ciekawe spędzenie czasu w Chorwacji.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. USA chcą umorzyć Ukrainie 4,65 mld dolarów długu.
Coraz szybciej rosną ceny w Rosji. Ze 100 towarów znajdujących się w koszyku konsumenckim Rosstatu (urzędu statystycznego) ponad 80 z nich drożeje „dramatycznie".
Ryzyko eskalacji w wojnie Rosji z Ukrainą jest „większe niż kiedykolwiek” - ostrzega minister obrony Węgier Kristóf Szalay-Bobrovniczky.
Wilno zainwestuje prawie 11,2 mln euro w rozbudowę fabrykę broni Giraites, co podwoi jej moce produkcyjne. W połowie roku rząd podpisał umowę z niemieckim Rheinmetall na budowę nowych zakładów amunicji, a we wrześniu z amerykańskim gigantem technologii obronnej Northrop Grumman International Trading.
Kreml chciałby pokroić sąsiada na trzy części: jedną bezpośrednio dla siebie, jedną zwasalizowaną i jedną z którą nie wie co robić. Proponuje więc wciągnąć innych.
Na Ukrainę w nocy miał spaść rosyjski pocisk międzykontynentalny - wynika z komunikatu Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy.
Pogarszająca się kondycja rosyjskiej floty komercyjnej zmusiła władze do poszukiwania nowych rozwiązań. Chcą przekonać kraje, które nie nałożyły na Rosję sankcji, aby im pomogły. Jak na razie bez sukcesów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas