Sondaż: Czy Polska powinna wydalić ambasadora Rosji?

„Czy Pani/Pana zdaniem Polska powinna wydalić ambasadora Rosji?” - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Publikacja: 01.11.2024 07:53

Radosław Sikorski i Siergiej Andriejew, ambasador Rosji w Polsce

Radosław Sikorski i Siergiej Andriejew, ambasador Rosji w Polsce

Foto: PAP/Tomasz Waszczuk, Piotr Nowak

arb

22 października MSZ ogłosił, że – w związku z potwierdzonymi działaniami dywersyjnymi i sabotażowymi prowadzonymi przez Federację Rosyjską w Polsce i na terenie Unii Europejskiej – Polska podjęła decyzję o zamknięciu konsulatu Federacji Rosyjskiej w Poznaniu i wydaleniu z kraju jego personelu.

Radosław Sikorski nie wyklucza wydalenia ambasadora Rosji, jeśli rosyjska dywersja w Polsce będzie się powtarzać

Bezpośrednią przyczyną decyzji była sprawa 51-letniego Serhija S., Ukraińca o prorosyjskich poglądach, który w styczniu został pozyskany, za pośrednictwem serwisu Telegram, do współpracy z obcym wywiadem.

Serhij S. miał otrzymać zadanie podpalenia Centrum Dekoral we Wrocławiu. ABW zatrzymała go tuż przed atakiem. - Żądamy zaprzestania prowadzenia wojny hybrydowej przeciwko Polsce i jej sojusznikom. W wypadku kontynuacji rezerwujemy prawo do podejmowania kolejnych stanowczych działań - apelował szef MSZ Radosław Sikorski informując o decyzji ws. rosyjskiego konsulatu.

Czytaj więcej

Polska zamyka konsulat Rosji w Poznaniu. Sikorski: Rosja nie ma prawa reagować

MSZ Rosji zapowiedział „bolesną odpowiedź” na działania Polski, ale ta – jak dotąd – nie nastąpiła. Sikorski przekonywał, że nie ma żadnego powodu, by Rosja podejmowała dyplomatyczne kroki odwetowe wobec Polski, ponieważ nasz kraj nie prowadzi działalności dywersyjnej na terenie Rosji. Jednocześnie przyznał, że z racji tego, iż mamy do czynienia z „trudnym partnerem”, prawdopodobnie do podjęcia kroków odwetowych dojdzie. Proporcjonalną reakcją byłoby zamknięcie jednego z polskich konsulatów w Rosji.

W rozmowie z TVP Sikorski nie wykluczył, że Polska może w przyszłości zdecydować się na bardziej zdecydowane działania dyplomatyczne wobec Rosji, czyli obniżenie rangi stosunków dyplomatycznych z tym krajem, poprzez wydalenie z Polski rosyjskiego ambasadora, Siergieja Andriejewa (Andriejew reprezentuje Rosję w Polsce od 2014 roku). - Jeszcze do tego nie doszło, ale jeśli akty dywersji będą się powtarzały, to nie możemy tego wykluczyć - powiedział. Przypomniał też, że Polska wprowadziła już ograniczenia w swobodzie poruszania się rosyjskich dyplomatów po Polsce - dyplomaci z ambasady w Warszawie mogą się poruszać tylko po województwie mazowieckim, a konsulowie tylko we własnych okręgach.

Po decyzji Polski o zamknięciu konsulatu w Poznaniu groźby pod adresem polskiego ambasadora w Rosji sformułował były rosyjski prezydent, obecnie zastępca sekretarza Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, Dmitrij Miedwiediew. „Zamykają nasz konsulat i rozważają wydalenie naszego ambasadora, W latach 20-tych sprawiedliwość działała szybko wobec ambasadorów wrogich państw” - napisał w serwisie X Miedwiediew nawiązując do zabójstwa niemieckiego ambasadora w Rosji sowieckiej Wilhelma von Mirbach-Harffa przez Jakowa Blumkina, rosyjskiego działacza socjalistycznego.

Sondaż: 57 proc. ankietowanych w wieku powyżej 50 lat za wydaleniem z Polski ambasadora Rosji

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl spytaliśmy czy – ich zdaniem – Polska powinna wydalić ambasadora Rosji.

rp.pl/Weronika Porębska

Na tak zadane pytanie „tak” odpowiedziało 52,9 proc. badanych.

Odpowiedzi „nie” udzieliło 17,3 proc. ankietowanych.

Zdania w tej kwestii nie ma 29,8 proc. respondentów.

- Wydalenie przedstawiciela Rosji za słuszne częściej uważają mężczyźni (59%) niż kobiety (48%). Ze względu na wiek zdanie takie najczęściej popierają osoby, które skończyły 50 lat (57%). Nakazanie rosyjskiemu dyplomacie opuszczenia Polski popiera częściej niż szczęściu na dziesięciu respondentów (62%), którzy posiadają wykształcenie zasadnicze zawodowe i podobny odsetek badanych z miast liczących od 200 tys. do 499 tys. mieszkańców (58%) - komentuje wyniki badania Wiktoria Maruszczak, senior project manager w SW Research.

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 29-30 października 2024 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

22 października MSZ ogłosił, że – w związku z potwierdzonymi działaniami dywersyjnymi i sabotażowymi prowadzonymi przez Federację Rosyjską w Polsce i na terenie Unii Europejskiej – Polska podjęła decyzję o zamknięciu konsulatu Federacji Rosyjskiej w Poznaniu i wydaleniu z kraju jego personelu.

Radosław Sikorski nie wyklucza wydalenia ambasadora Rosji, jeśli rosyjska dywersja w Polsce będzie się powtarzać

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dyplomacja
Po egzekucji obywatela Niemiec Berlin zamyka irańskie konsulaty
Materiał Promocyjny
Firmy same narażają się na cyberataki
Dyplomacja
Rosja i Iran zacieśnią współpracę wojskową. Siergiej Ławrow zapowiada nowy traktat
Dyplomacja
Czy Rosja pomaga Korei Północnej rozwijać broń rakietową? Pada pytanie, nie ma odpowiedzi
Dyplomacja
CNN: Iran zaatakuje Izrael przed wyborami prezydenckimi w USA. Boleśnie
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Dyplomacja
„FT”: Ukraina i Rosja rozmawiają o wstrzymaniu ataków na infrastrukturę energetyczną