Niemcy chcą zadośćuczynić Polsce, broniąc naszych granic. To europejski plan B (WIDEO)

– Bezpieczeństwo obu naszych krajów będzie nierozerwalnie powiązane – obiecał po pierwszych od sześciu lat polsko-niemieckich konsultacjach międzyrządowych kanclerz Olaf Scholz. Niemcy chcą zaangażować się w finansowanie Tarczy Wschód, rozważają pomoc w umocnieniu obrony na Bałtyku, a także inwestycje w produkcję uzbrojenia na terenie Polski.

Publikacja: 02.07.2024 15:23

Niemcy chcą zadośćuczynić Polsce, broniąc naszych granic. To europejski plan B (WIDEO)

Foto: REUTERS/Lukasz Glowala

To jest niezwykły zwrot od USA ku Europie. – Musimy liczyć na siebie. Skuteczność NATO zależy od tego, czy Europa się ogarnie – powiedział po rozmowach w Warszawie z szefem niemieckiego rządu Donald Tusk.

Sedno polsko-niemieckich konsultacji: plan B dla zapewnienia bezpieczeństwa

Obaj przywódcy spotkali się w krytycznym momencie. Za kilka dni rządy we Francji może przejąć prorosyjskie, skrajnie prawicowe Zjednoczenie Narodowe. A za kilka miesięcy do Białego Domu z dużym prawdopodobieństwem powróci Donald Trump, który już teraz zapowiada, że błyskawicznie porozumie się z Putinem ponad głowami Ukraińców. 

Czytaj więcej

Donald Tusk po spotkaniu z rządem Olafa Scholza: Niemcy gotowe brać odpowiedzialność za szczelność granicy UE

W warszawskich rozmowach wzięło udział dziesięciu czołowych członków niemieckiego rządu. Choć nie padło podczas nich wyrażenie plan B dla zapewnienia bezpieczeństwa obu krajów, to przecież do tego sprowadza się sedno konsultacji między Berlinem i Warszawą. – Ukraina i wiele krajów europejskich z nadzieją patrzą na odrodzenie polsko-niemieckiej przyjaźni, bo to otwiera wiele ciekaw możliwości – zwrócił uwagę Tusk. A Olaf Scholz dodał: – Niemcy i Polska to kraje Unii, które dziś w największym stopniu wspierają Ukraińców.

Niemcy chcą się zaangażować w finansowanie budowy Tarczy Wschód

W przyjętym w trakcie konsultacji planie działania oba kraje zapowiedziały, że „nie mogą zawieść w odpowiedzi na rosyjską agresję, bo ta wówczas dalece wykroczy poza Ukrainę”. „Rosja stanowi najbardziej bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego” – uznano w dokumencie. Taka jedność oceny rosyjskiego zagrożenia w optyce Niemiec i Polski była niedawno nie do pomyślenia: Berlin bardzo długo wierzył, że bliskie relacje gospodarcze z Moskwą przekształcą Rosję w sojusznika Europy.

Czytaj więcej

Donald Tusk: Reparacje z punktu widzenia Niemiec są zamknięte. Mają argumenty na rzecz tej tezy

Teraz niemiecki rząd chce zaangażować się w finansowanie budowy Tarczy Wschód: systemu umocnień polskiej granicy z Rosją i Białorusią. Jeszcze w zeszłym tygodniu na szczycie Unii Europejskiej Niemcy i Francuzi zdawali się blokować takie finansowanie na poziomie unijnym, jednak zdaniem Donalda Tuska kanclerz jest teraz w tej sprawie otwarty. Polska przystąpiła także do koordynowanego przez Niemcy systemu obrony przeciwlotniczej Sky Shield. Rozważane jest zaangażowanie Berlina w umocnienie obrony na Bałtyku, a także inwestycje w produkcję uzbrojenia na terenie Polski, w tym przez koncern Rheinmetall. 

Jakie wsparcie dla ostatnich żyjących ofiar wojny zapowiedział kanclerz Olaf Scholz?

85 lat temu niemiecka napaść na Polskę była źródłem bezmiaru krzywd. Teraz udział Berlina w zapewnieniu bezpieczeństwa Polski miałby być swoistym zadośćuczynieniem za te zbrodnie. Innej formy wynagrodzenia tych krzywd nie razie nie widać. Kanclerz Olaf Scholz zapowiedział co prawda, że Niemcy będą wypłacały wsparcie socjalne dla ok. 40 tys. wciąż żyjących ofiar okupacji, jednak nawet nie wiadomo, czy chodzi o jednorazowy fundusz, czy miesięczne wypłaty. Nieznane są też ani konkretne kwoty, ani terminy przelewów. 

Autopromocja
PIT 2024 - rozlicz na czas

Termin upływa już 30 kwietnia. Nie zwlekaj i wypełnij deklarację podatkową

Pobierz za darmo
Dyplomacja
Nieoficjalnie: Izrael chciał w maju zaatakować Iran. Sprawę rozstrzygnął Donald Trump
Dyplomacja
USA zamkną niemal 30 placówek dyplomatycznych? Część z nich znajduje się w Europie
Dyplomacja
Biały Dom: Donald Trump zorganizował spotkanie ws. Iranu w pokoju dowodzenia
Dyplomacja
Donald Trump z ostrzeżeniem dla Iranu. Nie wyklucza ataku
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Dyplomacja
Algieria wyrzuca z kraju 12 francuskich dyplomatów. W tle porwanie w Paryżu