Schetyna o spotkaniu Trump-Duda: Oczekiwałbym jednego komunikatu

- Oczywiście prezydent (Andrzej) Duda ma prawo wybierać interlokutorów - mówił o spotkaniu Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem były przewodniczący PO, senator Grzegorz Schetyna.

Publikacja: 18.04.2024 08:14

Donald Trump i Andrzej Duda

Donald Trump i Andrzej Duda

Foto: AFP

arb

Andrzej Duda spotkał się z Donaldem Trumpem w Nowym Jorku, na kolacji w Trump Tower. Spotkanie miało charakter prywatny. Po spotkaniu sam prezydent i prezydenccy ministrowie podkreślali, że przebiegało one w „przyjaznej atmosferze”.

Grzegorz Schetyna o spotkaniu Andrzeja Dudy z Trumpem: Trump robi wszystko, by wrócić do Białego Domu

W późniejszym komunikacie sztabu wyborczego Donalda Trumpa można było przeczytać, że rozmowa dotyczyła propozycji Andrzeja Dudy, by kraje NATO przeznaczały 3 proc. PKB na swoją obronność. Tematem rozmowy — jak wynikało z komunikatu — były też wojna Rosji z Ukrainą, sytuacja wokół Izraela na Bliskim Wschodzie i „wiele innych tematów związanych z osiąganiem światowego pokoju”.

Trump miał wspominać wizytę w Polsce w 2017 roku i chwalił Polaków za twardą obronę swojej suwerenności i zaangażowanie w chronienie granic Europy przed wszelkimi zagrożeniami — wynika z komunikatu.

- Ja patrzę na to spotkanie z dwóch stron. Oczywiście prezydent Duda ma prawo wybierać interlokutorów. Chciałbym, aby pierwszym komunikatem z tego spotkania był sygnał, że rozmowa dotyczyła bezpieczeństwa Europy, Polski, wsparcia dla Ukrainy — powiedział Schetyna.

Na uwagę, że w komunikacie sztabu Trumpa jest mowa o rozmowie o Ukrainie, Schetyna zwrócił uwagę, że „najważniejszy jest pierwszy komunikat po spotkaniu”, a w nim takie słowa nie padły.

Czytaj więcej

Artur Bartkiewicz: Dlaczego Donald Tusk otwarcie atakuje Donalda Trumpa?

- Druga rzecz: Trump będzie robił wszystko intensywnie, aby pokazać, że te cztery ostatnie lata to efekt fałszerstwa wyborczego, nieporozumienia, błędu komisji wyborców. Chce wracać do Białego Domu, dlatego spotyka się z przywódcami europejskimi i światowymi — podkreślił były przewodniczący PO.

Nie mam wrażenia, że prezydent Duda może być decydujący w tej debacie i skutecznie przekona większość republikańską w Kongresie

Grzegorz Schetyna, senator KO

A czy Andrzej Duda może wpłynąć na decyzję Trumpa i Partii Republikańskiej o daniu „zielonego światła” dla przekazania administracji Joe Bidena dodatkowych środków na pomoc wojskową dla Ukrainy?

- On (Trump) jest nieprzewidywalny. Nie mam wrażenia, że prezydent Duda może być decydujący w tej debacie i skutecznie przekona większość republikańską w Kongresie. Chciałbym, żeby tak było. Jednak to, co dzieje się w ostatnich tygodniach, szczególnie w Izraelu, powoduje, że ta sprawa dojrzewa. Ja bym chciał, aby się wydarzyła — odpowiedział Schetyna.

Grzegorz Schetyna: Donald Tusk o Donaldzie Trumpie? Nie sądzę, aby powinien gryźć się w język

Schetynę spytano też czy Donald Tusk, który wyrażał się sceptycznie o spotkaniu Dudy z Trumpem, nazywając Trumpa „prorosyjskim” i „antyukraińskim” politykiem, nie powinien „ugryźć się w język”?

- Nie uważam, aby premier polskiego rządu w tak ważnych sprawach jak bezpieczeństwo Polski miał się gryźć w język w sprawie tego, co jest w polskim interesie — odparł.

- Dla Trumpa najważniejsze jest zwycięstwo i powrót do Białego Domu — dodał pytany o to, czy Trump nie będzie czuł urazy do polskiego premiera za jego słowa. 

Grzegorz Schetyna: Pegasus? Ja oszczędnie korzystam z telefonu

Schetynę pytano też, czy nie dziwi się, że nie ma go na liście osób inwigilowanych Pegasusem.

Były przewodniczący PO przyznał, że miał kontakt z ekspertami kanadyjskimi. - Sprawdzano mój telefon, nie używano Pegasusa wobec mnie — potwierdził.

- Ja oszczędnie korzystam z telefonu komórkowego od wielu lat jeśli chodzi o działalność polityczną. Były także, jak słyszałem, inne możliwości stosowania kontroli operacyjnej przez ówcześnie zarządzających w stosunku do opozycji — dodał (w 2019 roku, gdy Schetyna był przewodniczącym PO, Pegasusem inwigilowano Krzysztofa Brejzę, szefa sztabu wyborczego PO).

Dyplomacja
Korea Południowa i UE ze wspólnym apelem. Chodzi o Koreę Północną i jej żołnierzy
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Dyplomacja
Siergiej Ławrow wybiera się na Maltę na spotkanie ministrów OBWE
Dyplomacja
Sondaż: Czy Polska powinna wydalić ambasadora Rosji?
Dyplomacja
Po egzekucji obywatela Niemiec Berlin zamyka irańskie konsulaty
Materiał Promocyjny
Strategia T-Mobile Polska zakładająca budowę sieci o najlepszej jakości przynosi efekty
Dyplomacja
Rosja i Iran zacieśnią współpracę wojskową. Siergiej Ławrow zapowiada nowy traktat