Chiński lotniskowiec przepłynął w pobliżu Tajwanu

Grupa chińskich okrętów, prowadzona przez lotniskowiec Shandong, przepłynęła w odległości ok. 100 km od południowo-wschodniego wybrzeża Tajwanu - podaje tajwański resort obrony.

Publikacja: 11.09.2023 05:27

Lotniskowiec Shandong

Lotniskowiec Shandong

Foto: PAP/Photoshot

arb

Chińskie okręty, po minięciu Tajwanu, wpłynęły na zachodni Pacyfik, gdzie mają wziąć udział w ćwiczeniach.

Chińskie samoloty wojskowe pojawiły się w pobliżu Tajwanu

Shandong to drugi chiński lotniskowiec, pierwszy wyprodukowany w całości w Chinach. Do służby wszedł w 2019 roku i jest jedynym, jak dotąd, chińskim okrętem Typu 001A.

Chiny dysponują jeszcze jednym lotniskowcem, Liaoning, który powstał na bazie nieukończonego radzieckiego okrętu Wariag, kupionego przez Chiny po rozpadzie ZSRR. Liaoning wszedł do służby w 2012 roku.

Czytaj więcej

Tajwan zamierza kupić od USA broń, która sprawdziła się w wojnie na Ukrainie

Shandong brał udział w ćwiczeniach organizowanych przez Chiny w rejonie Tajwanu w kwietniu. W czerwcu chiński lotniskowiec przepłynął przez Cieśninę Tajwańską.

Ministerstwo Obrony Tajwanu podało też, że rankiem w tajwańskiej strefie identyfikacji obrony powietrznej pojawiło się 11 chińskich samolotów wojskowych, w tym myśliwce J-16. Tajpej podaje, że jego siły "zareagowały odpowiednio" co oznacza zapewne śledzenie samolotów przez tajwańską obronę powietrzną.

11

Tyle chińskich samolotów wojskowych pojawiło się rankiem 11 września w strefie identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu

W sobotę okręty USA i Kanady przepłynęły przez Cieśninę Tajwańską - była to druga tego typu wspólna misja okrętów obu tych krajów od czerwca, która zbiegła się w czasie z obecnością przywódców Stanów Zjednoczonych i Kanady na szczycie G20 w Indiach.

Presja Chin na Tajwan rośnie

Chiny uważają Tajwan za zbuntowaną prowincję i integralną część Państwa Środka. Pekin nigdy nie wyrzekł się siły jako sposobu przywrócenia suwerenności nad Wyspą. W ostatnim czasie presja polityczna i wojskowa Chin na Tajwan rośnie, czego przejawem jest m.in. regularne pojawianie się chińskich samolotów wojskowych w rejonie wyspy, przekraczanie przez chińskie samoloty i okręty tzw. linii mediany na Cieśninie Tajwańskiej (linia nieformalnie dzieląca Cieśninę Tajwańską na część chińską i tajwańską) oraz organizowanie dużych ćwiczeń wojskowych w pobliżu wyspy.

Dyplomacja
Wołodymyr Zełenski w Polsce. Spotka się z Donaldem Tuskiem
Dyplomacja
Koniec wojny w Strefie Gazy na wyciągnięcie ręki
Dyplomacja
Współpraca wojskowa europejskich sojuszników. Polisa na Trumpa
Dyplomacja
Król Karol III przyjedzie do Polski. Pierwsza wizyta w Auschwitz-Birkenau
Dyplomacja
Jest projekt porozumienia ws. końca wojny w Strefie Gazy. Przełom?