Porozumienie zbożowe: ONZ gotowe na ustępstwo wobec Rosji

Sekretarz generalny ONZ, Antonio Guterres, zaproponował rosyjskiemu prezydentowi, Władimirowi Putinowi, by w zamian za zgodę Rosji na przedłużenie tzw. porozumienia zbożowego, jeden z rosyjskich banków został podłączony do międzynarodowego systemu płatności SWIFT - informuje Reuters powołując się na swoje źródła.

Publikacja: 13.07.2023 05:31

Porozumienie zbożowe otworzyło szlak przez Morze Czarne dla żywności z Ukrainy

Porozumienie zbożowe otworzyło szlak przez Morze Czarne dla żywności z Ukrainy

Foto: AFP

arb

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 505

Rosja zagroziła, że odstąpi od zawartego 22 lipca 2022 roku porozumienia z udziałem Ukrainy, Turcji i ONZ, które wygasa 17 lipca, a jego przedłużenie jest możliwe tylko za zgodą wszystkich stron.

Porozumienie zbożowe otworzyło dla ukraińskiego zboża i żywności szlak transportu przez Morze Czarne. Rosjanie zagrozili zerwaniem porozumienia zarzucając jego stronom, że nie jest ono wypełniane w tych częściach, które dotyczą ułatwienia transportu rosyjskiej żywności i nawozów.

Ostatnie dwa statki, które mają wywieźć z Ukrainy żywność na podstawie jeszcze obowiązującego porozumienia, podejmują obecnie towar w porcie w Odessie.

Czytaj więcej

Rosyjska blokada statków płynących po ukraińskie zboże

Porozumienie zbożowe: Czy UE podłączy rosyjski bank do systemu SWIFT?

Kluczowym żądaniem Rosji, od którego uzależnia ona przedłużenie porozumienia zbożowego, jest ponowne połączenie Rosyjskiego Banku Rolnego (Rosselchozbank) do systemu SWIFT. Bank został odcięty od tego systemu przez UE w czerwcu 2022 roku w związku z sankcjami nałożonymi na Rosję po inwazji na Ukrainę. Rzecznik UE mówił jeszcze w maju, że UE nie planuje ponownego podłączania banków do systemu SWIFT. 

Jednakże UE ma rozważać podłączenie do systemu SWIFT jednej ze spółek zależnych Rosselchozbanku, by umożliwić transakcje dotyczące zboża i nawozów - twierdzą trzy źródła znające kulisy rozmów.

KE na razie nie komentuje tych doniesień.

Czytaj więcej

Ukraińska armia: Rosjanie chcieli kilka razy odbić Wyspę Węży

Sekretarz generalny ONZ, Guterres, miał zaproponować Putinowi przedłużenie porozumienia zbożowego na kilka miesięcy, dając czas UE na podłączenie spółki zależnej Rosyjskiego Banku Rolnego do systemu SWIFT - twierdzą dwa źródła, na które powołuje się Reuters.

Porozumienie zbożowe: List sekretarza generalnego ONZ do Władimira Putina

Guterres miał we wtorek wysłać list do Putina proponując ułatwienie eksportu żywności i nawozów przez Rosję przy jednoczesnym zapewnieniu ciągłości dostaw ukraińskiego zboża do Morza Czarnego - powiedział w środę rzecznik ONZ Stephane Dujarric.

- Celem jest usunięcie przeszkód wpływających na transakcje finansowe Rosyjskiego Banku Rolnego, co jest głównym zastrzeżeniem zgłaszanym przez Federację Rosyjską przy jednoczesnym zapewnieniu przepływu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne - powiedział Dujarric.

Przed wojną Rosji z Ukrainą oba kraje były ważnymi dostawcami żywności dla krajów Afryki i Bliskiego Wschodu

Dujarric nie przedstawił żadnych szczegółów propozycji ONZ dla Rosji.

Zboże i nawozy z Rosji nie są objęte zachodnimi sankcjami, ale Moskwa twierdzi, że sankcje nałożone na rosyjskie banki, transport i sankcje w zakresie ubezpieczeń faktycznie blokują transport produktów żywnościowych i nawozów z Rosji.

ONZ ma obecnie pracować także z afrykańskim bankiem Afeximbank, by stworzyć platformę ułatwiającą dokonywanie transakcji w związku z eksportem rosyjskiego zboża i nawozów do Afryki - przypomina Reuters.

Przed wojną Rosji z Ukrainą oba kraje były ważnymi dostawcami żywności dla krajów Afryki i Bliskiego Wschodu.

Dyplomacja
Radosław Sikorski odpowiada na propozycję Wołodymyra Zełenskiego. "To się nie wydarzy"
Dyplomacja
Kto z USA uda się na rozmowy pokojowe ws. Ukrainy? Ujawniono szczegóły
Dyplomacja
Negocjacje ws. wojny na Ukrainie? Wysłannik USA: Przy stole nie będzie Europy
Dyplomacja
Zełenski wzywa w Monachium do budowania „sił zbrojnych Europy”
Dyplomacja
Węgry zablokowały otwarcie negocjacji Ukrainy z UE. Stawiają dodatkowy warunek