Zełenski o Orbánie: Brakuje mu uczciwości. Być może zgubił ją gdzieś w kontaktach z Moskwą

- Cała Europa próbuje powstrzymać wojnę, przywrócić pokój (na Ukrainie). Dlaczego więc Budapeszt jest przeciwny całej Europie, wszystkim cywilizowanym krajom? Po co? - pytał premiera Węgier Viktora Orbána prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w swoim wieczornym wystąpieniu.

Publikacja: 03.04.2022 00:25

Zełenski o Orbánie: Brakuje mu uczciwości. Być może zgubił ją gdzieś w kontaktach z Moskwą

Foto: AFP PHOTO /UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS-SERVICE | ATTILA KISBENEDEK

qm

Zełenski w połowie swojego 10-minutowego przemówienia powiedział, że chce „zwrócić się do osoby, która wydaje się nie w pełni rozumieć, co się dzieje, nie tylko na Ukrainie, ale w całej Europie” Jego zdaniem premier Węgier „jest niemal jedynym w Europie, który otwarcie popiera Putina”.

- Nie prosiliśmy o nic specjalnego z Budapesztu. Nie dostaliśmy nawet tego, co robią wszyscy inni! - mówił Zełenski, podkreślając, że ze strony Węgier „nie widać żadnego wysiłku, by zatrzymać wojnę”. (...) - Dlaczego tak? - pytał?

- Cała Europa chce pokoju. Cała Europa nie chce, aby pole bitwy zostało przeniesione z Mariupola do Budapesztu, z Charkowa do Krakowa czy z Czernihowa do Wilna. Cała Europa próbuje powstrzymać wojnę, przywrócić pokój. Dlaczego więc Budapeszt jest przeciwny całej Europie, wszystkim cywilizowanym krajom? Po co? - kontynuował?

Czytaj więcej

Zełenski: Nie powinniśmy żywić pustych nadziei, że Rosjanie po prostu opuszczą naszą ziemię. Możemy tylko wywalczyć pokój

- Najważniejsza dla nas jest opinia ludzi. Naród ukraiński popiera naród węgierski. Naród węgierski wspiera naród ukraiński. Równie cenimy pokój, tak samo cenimy wolność. Tak będzie zawsze. Zawsze będziemy żyć w dobrym sąsiedztwie. I jestem przekonany, że nasze mniejszości powinny być pomostami, które jeszcze bardziej nas jednoczą - mówił prezydent Ukrainy.

- Politycy odchodzą. A prawda pozostaje. O tym właśnie mówię - o prawdzie. I zawsze mówię to, co myślę. Kiedy mówię Węgry, mam na myśli Węgry. I nie muszę ukrywać swoich myśli. Jeśli myślimy o Niemczech, mówimy o Niemczech. Jeśli mam mówić o innym kraju, mówię o innym kraju. Jeśli to wojna, to nazywam ją wojną, a nie „operacją specjalną”. Jeśli jest to zagrożenie dla całej Europy, to nazywam to zagrożeniem dla całej Europy. Nazywa się to uczciwością, której brakuje panu Orbánowi. Być może zgubił ją gdzieś w kontaktach z Moskwą - zakończył wątek Wołodymyr Zełenski.

Na Węgrzech w niedzielę odbywają się wybory parlamentarne.

Czytaj więcej

Nawet jeśli Orbán przegra, to wygra? Jak działa węgierska ordynacja wyborcza

Węgry rozbudowują elektrownię jądrowej Paks o dwa nowe bloki VVER-1200, zamówione w rosyjskim Rosatomie w 2014 r. Na projekt wart 12,5 mld euro, Rosja udzieliła pożyczki w wysokości 10 mld euro. Budapeszt czerpie ok. 90 proc. gazu i ropy z Rosji (w zeszłym roku podpisano z Moskwą 15-letnią umowę na dostawy gazu z pominięciem Ukrainy), dlatego Viktor Orbán jest przeciwko embargo na gaz i ropę z Rosji.

Orbán przed wybuchem pandemii Covid-19 każdego roku spotykał się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Dyplomacja
Widmo regionalnej wojny nad Afryką. Jest reakcja Rady Bezpieczeństwa ONZ
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Dyplomacja
USA jednak nie nałożą ceł na Kolumbię. Jest porozumienie
Dyplomacja
Mark Rutte mówi w Davos: Donald Trump ma rację, problemem jest Europa
Dyplomacja
Sekretarz stanu USA jedzie do Panamy. Będą rozmowy o Kanale Panamskim
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Dyplomacja
Ameryka-Chiny: bój o sztuczną inteligencję
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku