Przedstawiciel MSZ Rosji: Chcemy nadal rozmawiać z USA

Moskwa opowiada się za utrzymaniem konstruktywnego dialogu z Waszyngtonem w kwestii międzynarodowego bezpieczeństwa i stabilności strategicznej - oświadczył Aleksander Darcziew, dyrektor Departamentu ds. Ameryki Północnej w rosyjskim MSZ.

Publikacja: 08.03.2022 10:44

Siedziba MSZ Rosji

Siedziba MSZ Rosji

Foto: Alvesgaspar, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

arb

Darcziew, w rozmowie z Interfaksem przypomniał, że "nawet w czasie największych kryzysów" Rosja utrzymywała i nadal opowiada się za utrzymywaniem "kanałów konstruktywnego dialogu" z USA w kwestii bezpieczeństwa i stabilności strategicznej.

- Obecnie, mimo najostrzejszego kryzysu, przygotowujemy się do nadchodzącej sesji wiosennej Dwustronnej Komisji Konsultacyjnej ws. Traktatu START - poinformował rosyjski dyplomata. 

W kontekście Afganistanu Rosja i USA utrzymują regularne kontakty na poziomie specjalnych przedstawicieli

Aleksander Darcziew, dyrektor Departamentu ds. Ameryki Północnej w rosyjskim MSZ

Darcziew mówił, że Rosja podtrzymuje dialog z USA ws. licznych konfliktów regionalnych. - Np. w kontekście Afganistanu nasze kraje utrzymują regularne kontakty na poziomie specjalnych przedstawicieli, a także w ramach mechanizmu Troika Plus (Rosja, Chiny, USA z udziałem Pakistanu) - tłumaczył.

Z kolei w Syrii, jak mówił rosyjski dyplomata, amerykańska armia utrzymuje kanały komunikacyjne z Rosjanami, aby uniknąć "incydentów w przestrzeni powietrznej".

Darcziew mówił też, że Rosja jest gotowa do rozmów z USA ws. powrotu Waszyngtonu do porozumienia nuklearnego z Iranem, które jednostronnie wypowiedział w 2018 roku Donald Trump.

Dyplomacja
Reuters łączy wizytę Wołodymyra Zełenskiego w Polsce z rzezią wołyńską
Dyplomacja
Wołodymyr Zełenski w Polsce. Spotka się z Donaldem Tuskiem
Dyplomacja
Koniec wojny w Strefie Gazy na wyciągnięcie ręki
Dyplomacja
Współpraca wojskowa europejskich sojuszników. Polisa na Trumpa
Dyplomacja
Król Karol III przyjedzie do Polski. Pierwsza wizyta w Auschwitz-Birkenau