Zełenski chce sankcji na Rosję już teraz. "Putin nie zna słowa 'jeśli'"

Ukraiński prezydent, Wołodymyr Zełenski, miał powiedzieć odwiedzającym Ukrainę senatorom USA, że nałożenie sankcji na Rosję po tym, jak dokona już ona inwazji na Ukrainę, nic nie da jego krajowi - podaje serwis Axios, powołując się na osoby znające treść rozmów Zełenskiego z amerykańskimi senatorami.

Publikacja: 20.01.2022 06:56

Wołodymyr Zełenski

Wołodymyr Zełenski

Foto: PAP/EPA

arb

Senatorowie USA pracują obecnie nad ustawą wprowadzającą sankcje wobec Rosji w przypadku, gdyby Moskwa zdecydowała się na agresję przeciw Ukrainie. Senatorowie Partii Demokratycznej i Republikańskiej solidarnie wspierają Ukrainę, ale są podzieleni w sprawie tego czy sankcje należy wprowadzić już teraz, przed potencjalną agresją, czy dopiero w odpowiedzi na atak Rosji na Ukrainę - zauważa Axios.

Przed poważnymi sankcjami gospodarczymi w przypadku ataku na Ukrainę ostrzega Rosję Biały Dom.

W czasie wizyty siedmiorga senatorów USA na Ukrainie, prezydent Zełenski miał podziękować im za ponadpartyjne poparcie dla jego kraju, ale przekonywał, że aby realnie odstraszyć Rosję, należałoby wprowadzić odczuwalne dla niej sankcje już teraz, aby pokazać prezydentowi Władimirowi Putinowi, że nie może lekceważyć gróźb USA.

Czytaj więcej

Stany Zjednoczone chcą, aby Ukraina była dla Rosji drugim Afganistanem

- Prezydent powiedział jasno: sankcje na Nord Stream muszą być nałożone już teraz. Jakakolwiek perspektywa przyszłych sankcji wobec Nord Stream i innych sankcji nie pomoże - mówi serwisowi Axios osoba z kręgu prezydenta Zełenskiego.

Sankcje, które są uzależnione od dalszej eskalacji "są albo neutralne, albo - co gorsza - wręcz zachęcają Putina" - mówi informator dodając, że Ukraińcy lepiej niż Amerykanie rozumieją "rosyjską mentalność".

Prezydent powiedział jasno: sankcje na Nord Stream muszą być nałożone już teraz

Osoba z kręgu prezydenta Wołodymyra Zełenskiego

- Putin nie rozumie tego rodzaju niejasnych gróźb. "Jeśli" nie istnieje w jego słowniku. Jest "tak" i jest "nie" - dodaje rozmówca Axios.

Również jeden z senatorów Partii Demokratycznej, który brał udział w spotkaniu przyznał, że doszło w jego trakcie do różnicy zdań w kwestii tego, kiedy należy nałożyć sankcje na Rosję.

Dyplomacja
USA planują kolejne spotkanie Witkoffa z przedstawicielami Rosji
Dyplomacja
Viktor Orbán liczy na porozumienie z USA. Chodzi o to, by cła nie zaszkodziły Węgrom
Dyplomacja
Rozmowy w Paryżu. Będą namawiać USA, by wobec Rosji „częściej używały kija”
Dyplomacja
Nieoficjalnie: Izrael chciał w maju zaatakować Iran. Sprawę rozstrzygnął Donald Trump
Dyplomacja
USA zamkną niemal 30 placówek dyplomatycznych? Część z nich znajduje się w Europie