USA i UE zaniepokojone "problematycznymi działaniami" Chin na morzu

Stany Zjednoczone i Unia Europejska wyraziły zaniepokojenie "problematycznymi i jednostronnymi" działaniami Chin na Morzu Południowochińskim i podkreśliły potrzebę współpracy przy zarządzaniu "konkurencją i systemową rywalizacją" z Pekinem.

Publikacja: 03.12.2021 04:51

Statek towarowy na wodach Cieśniny Tajwańskiej

Statek towarowy na wodach Cieśniny Tajwańskiej

Foto: Adobe Stock

arb

Wspólne oświadczenie wydano po rozmowach między zastępczynią sekretarza stanu USA, Wendy Sherman i sekretarzem generalnym Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych, Stefano Sannino.

W oświadczeniu czytamy o "podkreśleniu wagi utrzymywania przez USA i UE stałych i bliskich kontaktów odnośnie inwestowania i rozwoju gospodarki, współpracy z Chinami tam, gdzie to możliwe i zarządzania konkurencją i systemową rywalizacją z Chinami w sposób odpowiedzialny".

Z oświadczenia dowiadujemy się też, że przedstawiciele USA i UE rozmawiali o łamaniu praw człowieka w Chinach, w tym prześladowaniach mniejszości religijnych w Sinciangu i Tybecie oraz erozji autonomii Hongkongu. Obie strony zadeklarowały gotowość do pogłębienia procesu wymiany informacji na temat dezinformacji prowadzonej przez Chiny.

Czytaj więcej

Chiński okręt w strefie ekonomicznej Australii. "Alarmujące działania"

Ponadto obie strony wyraziły "duże zaniepokojenie chińskimi problematycznymi i jednostronnymi działaniami na Morzu Południowochińskim i w rejonie Cieśniny Tajwańskiej, które zagrażają pokojowi i bezpieczeństwu w regionie i mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo i dobrobyt zarówno USA, jak i UE".

Oświadczenie wydano po drugim spotkaniu w ramach formatu Dialogu USA i UE o Chinach, który ustanowiono w tym roku.

Przemawiając na spotkaniu w waszyngtońskim think tanku Center for Strategic and International Studies wiceadmirał Herve Blejean, dyrektor generalny Sztabu Wojskowego UE mówił, że istnieje przestrzeń do większej koordynacji działań, które mają wyrazić "wspólną wolę obrony międzynarodowego prawa na morzach przeciwko polityce, którą widzimy na Morzu Południowochińskim".

Blejean mówił, że UE może ustanowić "Morski Obszar Interesów" na Morzu południowochińskim po tym, jak zrealizowała pilotażowy projekt mający na celu lepszą koordynację obecności państw UE w rejonie afrykańskiej Zatoki Gwinejskiej.

Dyplomacja
USA planują kolejne spotkanie Witkoffa z przedstawicielami Rosji
Dyplomacja
Viktor Orbán liczy na porozumienie z USA. Chodzi o to, by cła nie zaszkodziły Węgrom
Dyplomacja
Rozmowy w Paryżu. Będą namawiać USA, by wobec Rosji „częściej używały kija”
Dyplomacja
Nieoficjalnie: Izrael chciał w maju zaatakować Iran. Sprawę rozstrzygnął Donald Trump
Dyplomacja
USA zamkną niemal 30 placówek dyplomatycznych? Część z nich znajduje się w Europie