Łotwa: 3 tys. żołnierzy na granicy z Białorusią. Niezapowiedziane ćwiczenia

Łotwa zorganizowała niezapowiedziane wcześniej ćwiczenia wojskowe w związku z którymi skierowała w rejon granicy z Białorusią 3 tysiące żołnierzy. Ćwiczenia zorganizowano w czasie, gdy na granicy polsko-białoruskiej trwa kryzys migracyjny.

Publikacja: 15.11.2021 14:39

Łotewski żołnierzy na granicy z Białorusią

Łotewski żołnierzy na granicy z Białorusią

Foto: PAP/EPA

arb

- Nie możemy wykluczyć, że część imigrantów (z polsko-białoruskiego pogranicza) skieruje się na północ i dotrze do granicy z Łotwą. Jesteśmy na to gotowi - oświadczył minister obrony Łotwy, Artis Pabriks.

Pabriks dodał, że jego kraj chce wysłać sygnał Białorusi iż "ruchy łotewskich wojsk nie odbywają się tylko dla zabawy".

Ćwiczenia wojskowe w pobliżu granicy Łotwy z Białorusią rozpoczęły się 13 listopada i potrwają do 12 grudnia - poinformowała rzeczniczka łotewskiej armii, Sandra Brale.

3 tys.

Tylu żołnierzy skierowała na granicę z Białorusią Łotwa

Reuters podaje, że tylko w listopadzie polska Straż Graniczna zanotowała 5,1 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy Polski z terytorium Białorusi, podczas gdy w całym 2020 roku takich próby było 120. Zwiększoną liczbę prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią notują też Łotwa i Litwa, dwa inne państwa UE graniczące z Białorusią.

Agencja Reutera przypomina też, że Polska i Litwa skierowały dodatkowych żołnierzy na swoje granice z Białorusią. Na granicy polsko-białoruskiej stacjonuje obecnie 15 tys. żołnierzy.

Czytaj więcej

Szef MSZ Litwy: Nie można wykluczyć, że Rosja napadnie Ukrainę

Od rana 8 listopada polskie władze alarmowały, że rozpoczyna się największa jak dotąd próba sforsowania siłą polskiej granicy, w związku ze zmierzaniem w stronę granicy tysięcy imigrantów. Grupy imigrantów miały być sformowane przez białoruskie władze, choć z pojawiających się później doniesień wynikało, że marsz na granicę był oddolną inicjatywą imigrantów. W poniedziałek po południu doszło do siłowych prób przekroczenia polskiej granicy, udaremnionych jednak przez polskie siły bezpieczeństwa.

Według informacji Radia Białystok z wieczora, 9 listopada, dwie kilkudziesięcioosobowe grupy imigrantów siłowo sforsowały granicę Polski. Informacje te potwierdził szef MON, Mariusz Błaszczak.

W związku z sytuacją w rejonie przygranicznym stan wyjątkowy na swojej granicy z Białorusią wprowadziła, 9 listopada, Litwa.

Na granicy Polski z Białorusią od 2 września obowiązuje stan wyjątkowy w związku ze zwiększoną presją migracyjną na granicę Polski na tym jej fragmencie. Presja ma być efektem wojny hybrydowej prowadzonej przez władze Białorusi, które sprowadzają na terytorium swojego kraju imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, a następnie ułatwiają im przedostanie się na granicę z Polską, a także granice z Litwą i Łotwą. Działania te są odpowiedzią reżimu w Mińsku na sankcje nałożone na Białoruś przez UE.

W związku z sytuacją na granicy rząd podjął decyzję o budowie wysokiej na 5,5 metra zapory na granicy. Zapora ma powstać do połowy 2022 roku. 12 listopada decyzję o budowie ogrodzenia na granicy z Białorusią podjęła Łotwa. Z kolei Ukraina, w związku z kryzysem migracyjnym, skierowała na swoją granicę z Białorusią 8,5 tysiąca dodatkowych żołnierzy i funkcjonariuszy straży granicznej.Polski rząd podjął też działania dyplomatyczne w krajach, z których pochodzą imigranci docierający do Polski. W ich wyniku m.in. w Iraku zamknięto konsulaty Białorusi w Bagdadzie i Irbilu. Ponadto po rozmowach prowadzonych ze stroną turecką, wobec groźby unijnych sankcji, którymi mogłyby zostać objęte linie lotnicze Turkish Airlines, biletów na samoloty latające z tureckich lotnisk do Mińska, nie tylko linii Turkish Airlines, ale i białoruskiej Belavii, nie mogą już kupować obywatele Iraku, Syrii i Jemenu.

Dyplomacja
Reuters łączy wizytę Wołodymyra Zełenskiego w Polsce z rzezią wołyńską
Dyplomacja
Wołodymyr Zełenski w Polsce. Spotka się z Donaldem Tuskiem
Dyplomacja
Koniec wojny w Strefie Gazy na wyciągnięcie ręki
Dyplomacja
Współpraca wojskowa europejskich sojuszników. Polisa na Trumpa
Dyplomacja
Król Karol III przyjedzie do Polski. Pierwsza wizyta w Auschwitz-Birkenau