Jeżeli chodzi o duże inwestycje w tym zakresie, to niestety opóźniła je trochę pandemia Covid-19, ale liczę, że rok 2022 będzie przełomowy pod tym względem. Mówimy o rozwiązaniach, które poprawią jakość życia i bezpieczeństwo mieszkańców i pozwolą mądrzej gospodarować budżetem.
Emitel w ostatnich latach wdrażał różnego rodzaju rozwiązania, które często były „szyte na miarę", pod konkretne potrzeby miast. Budujemy sieć, instalujemy czujniki, dzięki którym samorządy czy spółki komunalne mogą np. zdalnie odczytywać wskazania liczników wody, lepiej planować inwestycje dzięki mapom ciepła, a także monitorować wykorzystanie miejsc parkingowych.
Jak generalnie pod względem cyfryzacji wypada Polska? Obraz wyłaniający się z międzynarodowych rankingów nie napawa optymizmem. Czy gonimy kraje Zachodu?
W wielu aspektach wypadamy dobrze, ale mamy niestety nadal wiele zaległości i sporo pracy do wykonania. W listopadzie bieżącego roku Komisja Europejska opublikowała indeks gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego, monitorujący poziom zaawansowania cyfrowego państw Unii Europejskiej. Najbardziej rozwinięci cyfrowo są Duńczycy, Finowie i Szwedzi. Niestety, Polska w rankingu DESI spadła z 23. na 24. miejsce. Nie ulega wątpliwości, że posiadamy olbrzymi potencjał i myślę, że pandemia istotnie przyspieszyła procesy zmian, co powinno poprawić ocenę naszego kraju w kolejnym badaniu.
Rosnącym zagrożeniem są ataki cyberprzestępców. Czy przyspieszona przez pandemię cyfryzacja daje hakerom większe pole do popisu? Czy nadal najsłabszym ogniwem w ekosystemie bezpieczeństwa jest człowiek, czy może za mało inwestujemy w technologie zabezpieczające?
Cyberprzestępcy codziennie myślą o tym, jak obejść kolejne zabezpieczenia, i zwiększają arsenał, który służy do ataków. W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy doświadczyliśmy zupełnie nowego rodzaju zagrożeń. Masowe przechodzenie w tryb pracy zdalnej praktycznie z dnia na dzień, przenoszenie wielu sfer życia do chmury i świata wirtualnego oraz gigantycznej skali dezinformacja wynikająca z pandemii Covid-19 pobudziły dodatkowo kreatywność przestępców.