Banki wciąż odmawiają klientom dostępu do toalety

Chociaż Sąd Najwyższy już kilka lat temu orzekł, że nieudostępnienie klientowi toalety może naruszyć jego dobra osobiste, nadal zdarza się, że banki takiego dostępu odmawiają.

Aktualizacja: 27.03.2020 12:31 Publikacja: 27.03.2020 12:05

Banki wciąż odmawiają klientom dostępu do toalety

Foto: Fotorzepa/Jerzy Dudek

dgk

W jednym z takich przypadków interweniuje Rzecznik Praw Obywatelskich. W artykule „Nowego Tygodnia" pt. „Kasę przyjmą, do łazienki nie wpuszczą" poinformowano  o niewpuszczeniu 28 lutego 2020 r. klientki do toalety w oddziale jednego z dużych banków w Chełmie.

- Właściwa obsługa osób korzystających z usług bankowych to nie tylko sprawa z zakresu prawa konsumenckiego. Wiąże się także z zagwarantowaną w Konstytucji przyrodzoną, a niezbywalną godnością każdego człowieka - przypomina RPO.

Rzecznik przypomina głośną sprawę starszego klienta banku z Warszawy, który w nagłej potrzebie nie mógł skorzystać z toalety w oddziale banku. Wytoczył on proces w tej sprawie. Rzecznik Praw Obywatelskich wniósł do Sądu Najwyższego skargę kasacyjną w jego sprawie. 17 września 2014 r. SN (sygn. akt I CSK 682/13) nakazał bankowi udostępnienie powodowi, jako jego klientowi, toalety w siedzibie oddziału banku.

Czytaj też: Jeśli bank ma toaletę, to ma jej użyczyć klientowi - uzasadnienie wyroku SN

Mimo tego wyroku RPO nadal otrzymywał informacje o odmowie udostępniania toalet. Zwrócił się do Prezesa Związku Banków Polskich. W odpowiedzi został zapewniony, że Związek zwrócił się do prezesów zarządów banków o niezbędne działania dla „sprostania wymogom określonym w wyroku SN".

Rzecznik poprosił dyrektora banku w Chełmie, by wyjaśnił sposób realizowania zaleceń Prezesa ZBP.

Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Podatki
Ważny wyrok ws. prawa do ulgi przy darowiźnie od najbliższej rodziny
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?