Rumunia liderem ożywienia w regionie

PKB Węgier wzrósł w pierwszym kwartale o 1,9 proc. kw./kw., a PKB Rumunii powiększył się w tym czasie aż o 2,8 proc. kw./kw. Analitycy spodziewali się w obu przypadkach niewielkich spadków. Licząc rok do roku, gospodarka węgierska skurczyła się o 2,3 proc., a rumuńska o 0,2 proc.

Aktualizacja: 18.05.2021 13:58 Publikacja: 18.05.2021 13:54

Rumunia liderem ożywienia w regionie

Foto: AdobeStock

Lepsze od prognoz okazały się również dane ze Słowacji. Jej PKB spadł co prawda o 1,8 proc. kw./kw., ale licząc rok do roku wzrósł o 0,3 proc., gdy średnio prognozowano 2 proc. spadku.

- Ożywienie gospodarcze w Rumunii jest najbardziej zaawansowane w regionie a jej PKB jest obecnie o 0,8 proc. powyżej poziomu sprzed pandemii. O ile jeszcze nie opublikowano szczegółowych danych, to wzrost wydaje się być napędzany siłą sektora budowlanego oraz skutkami łagodniejszych niż w innych krajach restrykcji wirusowych. W kontraście do tego, Czechy zostały najmocniej dotknięte wirusem, a ich PKB jest o 5 proc. niżej niż przed pandemią - wskazuje Nicholas Farr, ekonomista z Capital Economics.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Dane gospodarcze
Nastroje polskich konsumentów znów gorsze. I to mimo najlepszej sytuacji finansowej
Dane gospodarcze
Inflacja w Rosji traci hamulce. Najszybciej drożeje żywność
Dane gospodarcze
Produkcja budowlano-montażowa w Polsce dużo gorzej od prognoz. Są nowe dane GUS
Dane gospodarcze
Członek RPP rewiduje stanowisko ws. obniżki stóp procentowych
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Dane gospodarcze
Trzy kraje w UE z wyższą inflacją niż Polska. Energia drożeje wyjątkowo mocno