Wojna o płacę minimalną w USA

15 dolarów na godzinę – taką minimalną stawkę godzinową chce wprowadzić w liczącym prawie 20 milionów mieszkańców stanie Nowy Jork gubernator Andrew Cuomo. Gdyby mu się udało, Nowy Jork byłby pierwszym stanem z tak wysoką stawką płacy minimalnej brutto.

Publikacja: 11.09.2015 18:37

Wojna o płacę minimalną w USA

Foto: Bloomberg

Obecnie wyznaczona przez Kongres na poziomie federalnym wysokość płacy minimalnej jest w USA dwukrotnie niższa i wynosi 7,25 dolara na godzinę. Od stawki tej pracownik musi odciągnąć jeszcze składkę na ubezpieczenie emerytalne Social Security i medyczne Medicare (łącznie 7,65 proc.) oraz zapłacić podatek dochodowy.

- Każdy pracownik zatrudniony w stanie Nowy Jork zasługuje na 15-dolarową stawkę minimalną – oświadczył Cuomo, który reprezentuje Partię Demokratyczną – jeśli pracujesz w pełnym wymiarze godzin, nie powinieneś żyć w biedzie. Koniec, kropka – stwierdził.

Inicjatywa Cuomo została zinterpretowana jako sukces tzw. Ruchu na rzecz 15 dolarów – popieranej przez związki zawodowe inicjatywy zmierzającej do podwyższenia w USA płacy minimalnej do poziomu pozwalającego na utrzymanie kilkuosobowej rodziny powyżej progu ubóstwa. W kampanię włączyli się w ostatnich trzech latach przede wszystkim pracownicy restauracji szybkiej obsługi, takich jak McDonald's, White Castle, KFC, czy Burger King.

Ruch "Fight for $15" odniósł już znaczące zwycięstwa w miastach zdominowanych przez elektorat demokratyczny. Seattle, San Francisco oraz Los Angeles przyjęły regulacje przewidujące stopniowe podwyższanie stawki minimalnej właśnie do 15 dolarów na godzinę. Według Davida Coopera, analityka Economic Policy Institute inicjatywa Cuomo, nawet jeśli ma stosunkowo niewielkie szanse na przejście przez nowojorską legislaturę, ma więcej niż symboliczne znaczenie. Po raz pierwszy bowiem propozycję podwyższenia stawki minimalnej do 15 dol. zgłoszono w USA na szczeblu stanowym. Przeciwnicy podnoszenia płacy minimalnej ostrzegają jednak, że administracyjne podnoszenie płacy minimalnej jest zabójcze dla drobnego biznesu i prowadzi do utraty miejsc pracy. Przypominają, że kwiestie te rynek potrafi regulować sam i przytaczają przykłady wielkich firm takich jak Walmart, McDonald's, Target oraz TJX, które stopniowo podwyższają minimalne wynagrodzenie swoich pracowników do 10 dolarów za godzinę.

Obecnie aż w 29 stanach USA obowiązuje wyższa stawka godzinowa od wymaganej przez rząd federalny. Aż 15 z nich wprowadziło mechanizmy automatycznej indeksacji w zależności od wzrostu kosztów utrzymania. W kilku kolejnych mechanizm indeksacji zacznie wchodzić w życie w najbliższych latach. Najwyższa minimalna stawka obowiązuje dziś w położonym nad Pacyfikiem stanie Waszyngton i wynosi 9,47 dol. za godzinę. Jeszcze więcej, bo 10,10 dol. muszą płacić pracodawcy w Dystrykcie Kolumbii, ale stolica USA nie ma pełnych praw przysługującym należących do unii 50 stanom. W stanach, w które nie regulują prawnie wysokości minimalnego wynagrodzenia, bądź nie decydują się na podwyższanie najniższej stawki powyżej progu narzuconego przez Kongres obowiązuje wynagrodzenie na poziomie 7,25 dol. za godzinę. Taka stawka utrzymuje się wciąż w kilku dużych stanach: Teksasie, Wirginii, Indianie, Georgii i Pensylwanii.

W stanie Nowy Jork minimalna stawka godzinowa wynosi obecnie 8,75 dolara na godzinę, a od nowego roku wzrośnie do 9,00 dol. Jednak tzw. realna wysokość płacy minimalnej, po uwzględnieniu średnich kosztów utrzymania jest w 9-milionowym mieście Nowy Jork jedną z najniższych w USA i wynosi 3,86 dolara na godzinę, podczas gdy w Seattle – 8,51 dol. Z opublikowanego w tym tygodniu przez firmę Street East raportu wynika, że utrzymanie się w mieście Nowy Jork, przy wynajęciu mieszkania po cenach rynkowych wymagałoby dochodów czterokrotnie wyższych od wysokości federalnej płacy minimalnej.

W skali całego kraju za podwyższeniem płacy minimalnej 10,10 od lat lobbuje Biały Dom. Prezydent Barack Obama nie ma jednak żadnych szans na przeforsowanie swoich propozycji w zdominowanym przez republikanów Kongresie.

Dane gospodarcze
Kalifornia wyprzedziła Japonię i stała się czwartą gospodarką świata
Dane gospodarcze
W Polsce umiera prawie dwa razy więcej osób niż się rodzi
Dane gospodarcze
W kwietniu sektor prywatny w Niemczech znów pogrążył się w recesji
Dane gospodarcze
Trzeci rok zastoju gospodarki Niemiec. Na pocieszenie: więcej wody w Renie
Dane gospodarcze
Sprzedaż detaliczna w dół. Kolejne dane GUS wspierające nadzieję na cięcie stóp