Czuć poprawę w europejskim przemyśle. Wskaźnik PMI najwyżej od pół roku

Łączny wskaźnik PMI dla przemysłu i sektora usług strefy euro wzrósł z 47,6 pkt w grudniu do 47,9 pkt w styczniu. Wciąż sugeruje on recesję, ale jest najwyżej od pół roku.

Publikacja: 24.01.2024 10:49

Czuć poprawę w europejskim przemyśle. Wskaźnik PMI najwyżej od pół roku

Foto: Adobe Stock

PMI dla przemysłu eurolandu wzrósł w tym czasie z 44,4 pkt do 46,6 pkt, czyli do najwyższego poziomu od 10 miesięcy. Średnio oczekiwano, że wyniesie on tylko 44,8 pkt. Wskaźnik koniunktury dla sektora usług strefy euro spadł jednak z 48,8 pkt do 48,4 pkt, podczas gdy prognozowano jego wzrost do 49 pkt. Każdy odczyt PMI poniżej poziomu 50 pkt wskazuje na recesję w danej branży.

- Pozytywne zmiany są widoczne w takich wskaźnikach jak produkcja, zatrudnienie i nowe zamówienia. Szczególnie eksport odgrywa kluczową rolę w tej poprawie, wskazując na lepsze warunki niż w końcówce zeszłego roku. W sektorze usług, spadek aktywności jest obecnie umiarkowany i wpisuje się w trendy obserwowane w czwartym kwartale. Coraz więcej spółek aktywnie powiększa jednak swoją siłę roboczą, co sygnalizuje optymizm na rynku — twierdzi Cyrus de la Rubia, główny ekonomista Hamburg Commercial Banku, czyli instytucji uczestniczącej w tworzeniu sondaży PMI.

Czytaj więcej

Minister finansów wybrał następcę Jacka Kurskiego w Banku Światowym

W Niemczech, czyli największej gospodarce eurolandu, przemysłowy PMI wzrósł z 43,3 pkt do 45,4 pkt, a oczekiwano jego wzrostu tylko do 43,7 pkt. Wskaźnik dla branży usługowej spadł jednak z 49,3 pkt do 47,6 pkt. Prognozowano jego zwyżkę do 49,5 pkt. Francuski przemysłowy PMI wzrósł natomiast z 42,1 pkt do 43,2 pkt, a spodziewano się wzrostu do 42,5 pkt. Usługowy PMI dla Francji zniżkował z 45,7 pkt do 45 pkt, a spodziewano się zwyżki do 46 pkt.

- Niemcy doświadczyły słabego początku roku. Aktywność w sektorze usług nie tylko spadała już czwarty miesiąc z rzędu, ale również jej spadek przyspieszył. Przemysł pozostawał na terytorium recesyjnym już przez 19. miesiąc z rzędu, ale dekoniunktura była tam mniejsza — wskazuje de la Rubia. 

Tymczasem niemiecki instytut Ifo obniżył prognozę wzrostu PKB dla Niemiec na 2024 r. z 0,9 proc. do 0,7 proc.

Dane gospodarcze
Przemysł stwarza pozory. Jakie są prognozy dla PKB Polski?
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Dane gospodarcze
Polacy zaskakująco dobrze oceniają sytuację gospodarczą
Dane gospodarcze
Wenezuela przed Rosją i Mozambikiem. Oto liderzy realnych stóp procentowych
Dane gospodarcze
PMI dla polskiego przemysłu najwyżej od 2,5 roku. Ale są też gorsze informacje
Materiał Promocyjny
Strategia T-Mobile Polska zakładająca budowę sieci o najlepszej jakości przynosi efekty
Dane gospodarcze
GUS: inflacja w październiku jeszcze w górę. Odczyt zgodny z konsensusem