Reklama
Rozwiń

Jaka naprawdę jest inflacja w Rosji? Stopy ostro w górę czwarty raz z rzędu

Przyspieszająca inflacja i rosnąca zależność od importu w warunkach rozpętanej przez Kreml wojny, zmusiły Bank Rosji do czwartej z rzędu podwyżki bazowej stopy procentowej.

Publikacja: 27.10.2023 14:16

Jaka naprawdę jest inflacja w Rosji?

Jaka naprawdę jest inflacja w Rosji?

Foto: AFP

Nieoczekiwanie dla rynku, dziś 27 października Rada Dyrektorów Banku Rosji podniosła główną stopę procentową od razu o 200 punktów bazowych (pb) - do 15 proc. To czwarta podwyżka z rzędu – bank centralny zaczął zaostrzać politykę w lipcu 2023 roku (raz nawet podniósł stopy na niezaplanowanym posiedzeniu). Od tego czasu rosną one co miesiąc o 100 pb.

Czytaj więcej

Kreml utrudnia kredytowanie Rosjan. Banki masowo odrzucają wnioski

Ceny w Rosji sztucznie utrzymywane na niższym poziomie

Analitycy spodziewali się podniesienia stóp także w październiku, ale nie tak skokowego. Na tydzień przed dzisiejszym posiedzeniem opublikowano dane potwierdzające, że inflacja w Rosji ponownie przyspieszyła: w tygodniu od 17 do 23 października wyniosła 6,59 proc. Jest to blisko górnej granicy przedziału prognozy Banku Rosji, który przewiduje, że inflacja do końca 2023 roku wyniesie 6–7 proc. przypomina gazeta RBK.

Trzeba tu dodać, że danych tych nie sposób zweryfikować, bo od początku wojny Kreml utajnił większość danych gospodarczych. Szereg cen jest sztucznie utrzymywanych na niższym od rynkowego poziomie, by nie wywołać większego niezadowolenia społecznego. A i tak odczucia konsumentów wskazują na dużo wyższą (ok. 12-proc.) inflację, aniżeli oficjalne dane. 

„Tak jak Waterloo zadecydowało o losach Europy, tak to spotkanie w dużej mierze zadecyduje o losach zarówno rynków finansowych, jak i bankowych, Rosji na resztę 2023 r., a przede wszystkim na 2024 r.” – ocenił pierwszy wiceprezes VTB Dmitrij Pianow.

Czytaj więcej

Ostry spadek deficytu budżetowego Rosji. Pomagają słaby rubel i inflacja

Jednocześnie rubel, którego osłabienie jest czynnikiem proinflacyjnym, po decyzji władz o obowiązkowej sprzedaży dochodów walutowych przez eksporterów, w październiku umocnił się w stosunku do głównych walut: na początku miesiąca kurs kształtował się powyżej 100 rubli za dolara, a 24 października po raz pierwszy od czterech miesięcy spadł poniżej 94 rubli za dolara. Jednak zarówno eksperci ankietowani przez RBK, jak i uczestnicy badania makroekonomicznego Banku Rosji obstawiają osłabienie rubla w 2024 r. i latach kolejnych.

Będzie kolejna podwyżka stóp procentowych w Rosji?

Zastępca dyrektora departamentu analitycznego Freedom Finance Global nie wyklucza, że ​​w grudniu Bank Rosji może ponownie sięgnąć po zacieśnienie polityki pieniężnej, jeśli ceny dalej będą rosły. „Obniżka podstawowej stopy przed końcem I kwartału 2024 r. jest mało prawdopodobna” – uważa ekspert. Prezes Banku Rosji Elwira Nabiullina ostrzegła, że wysokie stopy utrzymają się „przez długi czas”.

Czytaj więcej

Bank Rosji znów podniósł stopy procentowe. Rubel ciągle traci

Wszystko to potwierdza tezę, którą niedawno postawili analitycy pytani przez agencję Reuters - przestawiona na wojenne tory rosyjska gospodarka już się przegrzewa i czeka ją seria „bomb o opóźnionym zapłonie”.

"Putin przestawił gospodarkę na tryb pełnego finansowania wojskowego. Oznacza to, że planuje długi konflikt na Ukrainie" - pisze agencja.

Według najnowszej prognozy Międzynarodowego Funduszu Walutowego, PKB Rosji wzrośnie w tym roku o 2,2 proc. Wcześniej MFW spodziewał się 0,7 proc. wzrostu. Główną przyczyną nieoczekiwanego boomu jest wielkość wydatków Kremla, który w wypadku swojej wojny na Ukrainie zerwał z długą tradycją ograniczeń budżetowych finansowania wojen.

Dane gospodarcze
Najwyższy wzrost podaży pieniądza od trzech lat. Nowe dane NBP
Dane gospodarcze
Minister finansów Andrzej Domański: Gospodarka przyspiesza
Dane gospodarcze
Sprzedaż detaliczna zaskoczyła. Takich danych nikt się nie spodziewał
Dane gospodarcze
Cudów tym razem nie było. Z polskiego przemysłu powiało lekkim chłodem
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Dane gospodarcze
Przemysł gorzej od prognoz. Miesiąc temu Tusk triumfował, teraz nie ma powodów
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku