Aktualizacja: 28.01.2025 03:14 Publikacja: 10.05.2023 13:07
Foto: Adobe Stock
Jak podała w środę Organizacja ds. Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), w IV kwartale ub.r. dochód do dyspozycji na mieszkańca w 21 krajach z tego klubu, dla których dostępne są takie dane, wzrósł realnie średnio o 0,6 proc. W całym 2022 r. zmalał jednak o 3,8 proc., najbardziej od co najmniej 2008 r. To przede wszystkim skutek wysokiej inflacji, która podkopała siłę nabywczą płac.
W niektórych krajach do spadku realnych dochodów gospodarstw domowych względem 2021 r. przyczyniło się też wygaszenie rozmaitych świadczeń, które rządy wprowadziły w związku z pandemią Covid-19. Najwyraźniej było to widać w Chile, gdzie realny dochód per capita zmalał w ub.r. o ponad 15 proc. W USA wygaszenie pandemicznych programów pomocy dla gospodarstw domowych przyczyniło się do spadku realnych dochodów do dyspozycji gospodarstw domowych w ub.r. o 6 proc.
Stopa bezrobocia zarejestrowanego wyniosła 5,1 proc. na koniec grudnia 2024 r. wobec 5 proc. miesiąc wcześniej, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W grudniu 2023 r. stopa ta wyniosła 5,1 procent.
Poprzez innowacje, elastyczność i zrozumienie potrzeb lokalnych rynków możemy nie tylko sprostać oczekiwaniom konsumentów, ale także inspirować innych do podejmowania działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i efektywności biznesowej
W styczniu wzrosło zaufanie konsumentów w krajach strefy euro do gospodarki, w całej Europie było stabilne, a w Wielkiej Brytanii zmalało do poziomu najniższego od końca 2023 r.
Bank Japonii podwyższył główną stopę procentową o 25 pb. do poziomu 0,5 proc., czyli do najwyższego poziomu od 2008 r. Taka decyzja była zgodna z prognozami analityków.
Według Putina miniony rok był dla gospodarki Rosji „udany”, a „kluczowe wskaźniki makroekonomiczne na plusie”. To nic, że inflacja jest rekordowa, Fundusz Narodowego Dobrobytu Rosjan zżarła wojna, a banki rosyjskie nie mają wejścia na większość rynków.
Fabrycznie nowe Suzuki Vitara i S-Cross są dostępne taniej nawet o 18 tysięcy złotych. Promocja trwa do końca stycznia.
Produkcja budowlano-montażowa w grudniu 2024 r. spadła o 8 proc. rok do roku – podał w czwartek GUS. Ekonomiści ankietowani przez „Rzeczpospolitą” i „Parkiet” byli nawet mniej optymistyczni, średnia ich prognoz wynosiła -11,8 proc.
Rozpoczęły się ferie zimowe, a wraz z nimi krajowe i zagraniczne wyjazdy na narty. Przed urlopem warto zadbać o właściwe zabezpieczenie na wypadek niespodziewanych zdarzeń.
Gospodarkę światową czekają dwa lata stałego wzrostu, o ile odradzający się protekcjonizm nie zaszkodzi ożywieniu w handlu. Malejąca inflacja, nowe miejsca pracy i niższe stopy procentowe przeważą nad dokręcaniem śruby w polityce pieniężnej - oceniła OECD w jesiennej prognozie.
Niemal co szósty mieszkaniec świata chciałby na stałe przenieść się za granicę. W Afryce Subsaharyjskiej marzy o tym ponad jedna trzecia badanych. I coraz więcej osób próbuje te marzenia zrealizować.
Wzrost gospodarczy stabilizuje się, bo zmniejsza się ujemny wpływ stóp procentowych banków centralnych, a malejąca inflacja zwiększa dochody gospodarstw domowych - stwierdziła w jesiennej prognozie Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) z Paryża.
Powstanie zakładu podatkowego wiąże się dla zagranicznego przedsiębiorcy z szeregiem obowiązków, w szczególności z koniecznością rejestracji w Polsce, a także kalkulacji i zapłaty miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy CIT.
Organizacja poprawiła swą prognozę z 0,6 do 0,7 proc. PKB. W skali świata dojdzie do poprawy o 3,1 proc., a nie o 2,9 proc., jak zakładała w lutym. Siłą napędową będą nadal USA.
W 2022 r. przeprowadzono 357 kontroli dotyczących cen transferowych, a łączna wartość dochodu doszacowanego w ich wyniku wyniosła ponad 1 mld zł. A gdyby móc zawczasu uniknąć chociaż części doszacowań, sporów i podwójnego opodatkowania? Nic prostszego, temu właśnie ma służyć program ICAP, stworzony z inicjatywy OECD.
Wielka Brytania ma mieć w tym roku najwyższą inflację w grupy krajów najbardziej rozwiniętych gospodarczo, to ocena Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Według OECD cała światowa zwolni w 2024 roku, a wpływ na to mają m.in. działania banków centralnych państw.
Luty jest czwartym kolejnym miesiącem poprawy nastrojów inwestorów — wynika z ankiety przeprowadzonej w dniach 1-3 lutego przez firmę badawczą Sentix wśród 1306 uczestników rynku. Nastroje psuje tylko sytuacja w Niemczech.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas