Siła elektromobilności
Grażyna Ciurzyńska, p.o prezesa PAIH, przypomina najnowsze, optymistyczne dla naszego kraju dane fDi Markets. Według nich Polska była w minionym roku trzecią w Europie preferowaną lokalizacją dla inwestycji zagranicznych. W trzech kwartałach 2020 r. ogłoszono tu 306 projektów greenfield, a pod względem ich liczby Polskę wyprzedzają jedynie Wielka Brytania i Niemcy. – Zauważamy, że to zasługa trzech znaczących źródeł inwestycji: branży elektromobilności, odnawialnych źródeł energii i szeroko rozumianego sektora IT – dodaje prezes Ciurzyńska.
Ogłoszone w zeszłym roku projekty potwierdzają oceny ekspertów (m.in. tych z Haitong Banku), że Polska staje się europejskim centrum produkcji komponentów dla branży elektromobilności. Wśród tych projektów na czoło wysunęła się ogłoszona w listopadzie 2020 r. i warta prawie 1,5 mld zł inwestycja koreańskiej SK ie technology, która na Śląsku rozbuduje fabrykę separatorów wykorzystywanych w akumulatorach litowo-jonowych. To głównie rozwój elektromobilności sprawił, że pod względem łącznej wartości inwestycji obsługiwanych przez PAIH największymi graczami (łącznie 58 proc.) były w minionym roku Korea Południowa i Chiny, mocno inwestujące w europejski rynek baterii do elektrycznych samochodów.
W czołówce inwestorów obsługiwanych przez PAIH są też firmy amerykańskie. Jak podkreśla Eliza Przeździecka, główna ekonomistka Amerykańskiej Izby Handlowej (AmCham) w Polsce, nakłady firm z USA w ostatnim dziesięcioleciu rosły 1,5-krotnie szybciej niż inne inwestycje zagraniczne. Wyceniany na 1 mld dol. amerykański projekt – pierwsze centrum przetwarzania danych (data center) Microsoftu w Europie Środkowo-Wschodniej – był w minionym roku największą pod względem wartości inwestycją wspieraną przez PAIH.
25 tys. inwestorów
Główna ekonomistka AmCham przypomina, że chociaż ponad połowa amerykańskich projektów inwestycyjnych w Polsce jest związana z przemysłem, to firmy z USA są też aktywnymi inwestorami w IT oraz w sektorze nowoczesnych usług biznesowych (BSS).
– Wśród firm z branży usług biznesowych przedsiębiorstwa z udziałem kapitału amerykańskiego stanowią obecnie największą grupę pracodawców w Polsce – zaznacza Eliza Przeździecka, która jest też autorką ogłoszonego we wtorek raportu Zrzeszenia Międzynarodowych Izb Przemysłowo-Handlowych w Polsce (IGCC) na temat zagranicznych inwestycji bezpośrednich. Według raportu na naszym rynku działa już prawie 25 tys. firm z udziałem kapitału pochodzącego ze 107 krajów, na czele z Niemcami, USA, Wielką Brytanią i Francją.
Zagraniczne firmy ulokowały nad Wisłą jedną czwartą kapitału zainwestowanego w całym regionie Europy Środkowej i Wschodniej. Ponad dwie trzecie nakładów trafiło do sektora usług – w tym do obsługi nieruchomości, telekomunikacji, IT, ale także do BSS. Wśród projektów obsługiwanych w 2020 r. przez PAIH najwięcej (44) dotyczyło właśnie branży usług dla biznesu.