Młodzi o ekonomii instytucjonalnej

Instytucje a budowa dobrobytu – z takim zagadnieniem zmierzyli się uczestnicy konkursu Młody Ekonomista organizowanego przez Towarzystwo Ekonomistów Polskich.

Publikacja: 15.12.2016 20:08

Prof. Leszek Balcerowicz wspiera młodych ekonomistów.

Prof. Leszek Balcerowicz wspiera młodych ekonomistów.

Foto: Rzeczpospolita/Robert Gardziński

14 grudnia odbył się w Warszawie finał VI edycji konkursu Towarzystwa Ekonomistów Polskich (TEP). Tematem przewodnim tegorocznej edycji było: „Jakie instytucje mogą przyczynić się do wzrostu dobrobytu w Polsce".

Uczestnicy mieli wykazać, jak podmioty sfery publicznej mogą kształtować funkcjonowanie stosunków gospodarczych w kraju. Słowo wstępne na gali wygłosił prof. Leszek Balcerowicz z SGH, który podkreślił m.in., jak kluczowy jest aspekt zadawania pytań oraz jaka jest waga badań empirycznych w ekonomii, które są tak samo ważne jak modelowanie matematyczne.

Pierwszą nagrodę w konkursie TEP otrzymała Ida Sywula, studentka Uniwersytetu Gdańskiego. W swojej pracy podkreślała znaczenie fundamentów instytucjonalnych, takich jak: demokracja, praworządność, wolność gospodarcza czy własność prywatna – dla budowania ładu gospodarczego w Polsce w porównaniu z innymi krajami rozwiniętymi.

Drugie miejsce zajął Piotr Śliwa, student Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu – za pracę o instytucjach inkluzywnych i ekstraktywnych.

Nagrodzona praca dotyczyła porównania działań i kosztów funkcjonowania podmiotów inkluzywnych (działających dla interesu społecznego) oraz jednostek ekstraktywnych (pracujących dla wybranych grup interesów).

Na trzecim miejscu uplasował się Jakub Sagan, student Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Tematem jego pracy konkursowej była rola rodziny i edukacji w budowie kapitału społecznego.

Patronem medialnym gali był dziennik „Rzeczpospolita".

Dane gospodarcze
Kalifornia wyprzedziła Japonię i stała się czwartą gospodarką świata
Dane gospodarcze
W Polsce umiera prawie dwa razy więcej osób niż się rodzi
Dane gospodarcze
W kwietniu sektor prywatny w Niemczech znów pogrążył się w recesji
Dane gospodarcze
Trzeci rok zastoju gospodarki Niemiec. Na pocieszenie: więcej wody w Renie
Dane gospodarcze
Sprzedaż detaliczna w dół. Kolejne dane GUS wspierające nadzieję na cięcie stóp