Szef WHO mówi o kolejnej pandemii. Podkreśla, że trzeba się przygotować

Szef Światowej Organizacji Zdrowia wezwał w poniedziałek państwa świata do przeprowadzenia reform niezbędnych do przygotowania się do następnej pandemii, chwaląc ich "historyczną" decyzję o zaakceptowaniu znacznej podwyżki budżetu na dorocznym zgromadzeniu agencji ONZ.

Publikacja: 23.05.2023 12:52

Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO

Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO

Foto: PAP/EPA

Przemawiając na zgromadzeniu, kilka tygodni po zakończeniu globalnego stanu zagrożenia zdrowia w związku z pandemią COVID-19, Tedros Adhanom Ghebreyesus powiedział, że nadszedł czas, "aby przyspieszyć negocjacje w sprawie działań zapobiegających kolejnej pandemii".

Dyrektor generalny WHO w swoim przemówieniu do państw członkowskich agencji, ostrzegał, że następna pandemia z pewnością "zapuka do naszych drzwi". - Jeśli my nie wprowadzimy zmian, które muszą zostać wprowadzone, to kto to zrobi? A jeśli nie zrobimy tego teraz, to kiedy? – podkreślił szef WHO.

Czytaj więcej

WHO: już nie Covid-19, a sztuczna inteligencja ryzykiem dla zdrowia

10-dniowe doroczne Światowe Zgromadzenie Zdrowia w Genewie, które zbiega się z 75. rocznicą powstania WHO, ma zająć się globalnymi wyzwaniami zdrowotnymi, w tym przyszłymi pandemiami, eliminacją polio i wspieraniem działań mających na celu złagodzenie stanu zagrożenia zdrowia na Ukrainie wywołanego inwazją Rosji.

194 państwa członkowskie WHO opracowują obecnie traktat w sprawach pandemicznych, który ma zostać przyjęty na przyszłorocznym zgromadzeniu. - aangażowanie tego pokolenia (w porozumienie w sprawie pandemii - red.) jest ważne, ponieważ to właśnie to pokolenie doświadczyło, jak straszny może być mały wirus – zaznaczył dyrektor generalny WHO.

6,83 mld

Tyle (w dolarach) wynosi budżet WHO na lata 2024-2025

Na tym samym spotkaniu kraje zatwierdziły budżet w wysokości 6,83 mld dolarów na lata 2024-2025, który w poprzedniej wersji był postrzegany jako zbyt mały i nadmiernie zależny od kaprysów darczyńców.

Budżet obejmuje 20-procentowy wzrost obowiązkowych opłat państw członkowskich na mocy wstępnego porozumienia osiągniętego w ubiegłym roku, w zamian za zobowiązanie do reform w zakresie polityki budżetowej, zarządzania i finansów.

Asystent sekretarza USA ds. organizacji międzynarodowych, Michele J. Sison powiedziała, że przyszłe podwyżki będą "uzależnione od dalszych postępów w reformach". Z kolei kraje Ameryki Środkowej i Południowej wezwały WHO do zajęcia się tym, co określiły jako chroniczne niedofinansowanie ich regionu.

Choroby
Światowy Dzień Chorych na Hemofilię. Nowoczesne leczenie jest dostępne, ale nie dla wszystkich
Choroby
Alarmujące dane o cukrzycy w Polsce. Najwyższe tempo wzrostu zachorowań w Europie
Choroby
Prof. Simon: Dlaczego społeczeństwo ma ponosić koszty dewiacji nieszczepienia się?
Choroby
WHO alarmuje: Odra wróciła. Statystyki zachorowań jak w latach 90.
Choroby
Pierwszy przypadek błonicy w Polsce od lat. Choroba atakuje głównie dzieci