Aktualizacja: 11.01.2021 15:22 Publikacja: 11.01.2021 15:18
Foto: materiały prasowe
W samym IV kwartale Murapol podpisał 639 umów.
Firma przekazała w 2020 r. 2,92 tys. lokali, o 6,5 proc. mniej rok do roku. W banku ziemi Murapol zabezpieczył parcele pod budowę 18,8 tys. mieszkań.
- Mimo nadzwyczajnych okoliczności, w jakich przyszło nam funkcjonować w obliczu globalnej pandemii, roczne wyniki sprzedaży i przekazań w grupie tylko nieznacznie odbiegają od poziomów wypracowanych w 2019 r, co oceniamy pozytywnie – skomentował Nikodem Iskra, prezes Murapolu. - Wypracowany w ostatnich latach model biznesowy, oparty na geograficznym zróżnicowaniu portfela, zdecydowanie się sprawdził. Dobrze skrojona oferta odpowiadająca na potrzeby mieszkańców w poszczególnych lokalizacjach broni się nawet w trudnych czasach. Aktualnie działamy w aż 17 miastach - zarówno na największych, jak i lokalnych rynkach – dodał.
Branża budowlana domaga się szlabanu dla firm azjatyckich startujących w miliardowej wartości przetargach na budowę dróg. Rząd przygotowuje w tej sprawie zmiany w przepisach.
Podobnie jak przy każdym wyjeździe poza granice kraju, również zimą warto pamiętać o zapewnieniu sobie i naszym najbliższym ochrony, jaką daje właściwa polisa ubezpieczeniowa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
Grupa analizuje możliwość wystąpienia o wypłatę odszkodowania z ubezpieczenia w związku ze stratami na niemieckim kontrakcie fabryki drewnianych modułów.
Stabilizacja grupy za nami. Moją rolą jest zbudowanie na tym fundamencie trampoliny do odbicia rozumianego jako zwiększanie przychodów i przede wszystkim poprawę rentowności – mówi Andrzej Sterczyński, prezes Grupy Unibep.
Długofalowe planowanie i nowe mechanizmy finansowania mają uniezależnić budownictwo infrastrukturalne od wahań związanych z unijnymi budżetami. Czy deklaracje Ministerstwa Infrastruktury zniosą próbę czasu?
Mimo trudnego otoczenia grupa zgromadziła największy portfel zamówień z rynku budowlanego. Wartość sięga 18 mld zł – i to bez megakontraktu Rail Baltica.
Od 1 stycznia 2025 r. obowiązuje nowa definicja budynku i budowli. Do końca marca trzeba wypełnić deklarację podatkową. To prawdziwa rewolucja w podatku od nieruchomości. Podczas webinaru "Rzeczpospolitej" eksperci wyjaśnili zmiany.
Grupa analizuje możliwość wystąpienia o wypłatę odszkodowania z ubezpieczenia w związku ze stratami na niemieckim kontrakcie fabryki drewnianych modułów.
Długofalowe planowanie i nowe mechanizmy finansowania mają uniezależnić budownictwo infrastrukturalne od wahań związanych z unijnymi budżetami. Czy deklaracje Ministerstwa Infrastruktury zniosą próbę czasu?
Do 100 milionów złotych ma kosztować nowa hala wystawowa Targów Kielce. Za budowę i projekt będzie odpowiadała firma Strabag.
Uzyskanie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę i rozpoczęcie robót nie gwarantuje deweloperowi spokoju, gdyż może nastąpić wszczęcie postępowania wznowieniowego lub o stwierdzenie nieważności. Trzeba uwzględnić takie ryzyko.
Produkcja budowlano-montażowa w grudniu 2024 r. spadła o 8 proc. rok do roku – podał w czwartek GUS. Ekonomiści ankietowani przez „Rzeczpospolitą” i „Parkiet” byli nawet mniej optymistyczni, średnia ich prognoz wynosiła -11,8 proc.
W grudniu mocno skurczyła się liczba mieszkań w nowych projektach deweloperskich. Pozwoleń firmy uzyskały jednak wciąż dużo.
Większy budżet na budownictwo społeczne i jawne ceny mieszkań deweloperskich – to nie ruchy Ministerstwa Rozwoju i Technologii, tylko posłów Polski 2050.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas