Aktualizacja: 22.11.2024 03:00 Publikacja: 15.09.2021 15:57
Foto: Adobe Stock
Według firmy doradczej Walter Herz działającej w sektorze nieruchomości komercyjnych, w pierwszej połowie 2021 r. w sektorze odnotowano zaledwie jedną transakcję – zakup przez PHN Property Management 5-gwiazdkowego hotelu Regent przy ulicy Belwederskiej w Warszawie (dawny Hyatt). – Okazuje się, że fundusze inwestycyjne w przeważającej większości wstrzymały akwizycje hotelowe. Co prawda, rozmowy w sprawie potencjalnych transakcji nadal się toczą, ale poszukiwane są hotele w atrakcyjnych lokalizacjach turystycznych i miejskich, których wartość można podnieść poprzez zmianę funkcji lub gruntowną modernizację. - Na rynku nie ma jednak wyczekiwanych okazji cenowych – informuje Walter Herz.
W statystykach GUS od miesięcy nie widać spowolnienia aktywności inwestorów. Październik przyniósł jeszcze podkręcenie tempa.
Na zewnątrz coraz chłodniej. Sezon grzewczy rozpoczął się więc na dobre. Jak co roku właścicieli domów martwią rachunki za ogrzewanie. Zastanawiają się, czym najtaniej ogrzać dom w tym sezonie. Warto postawić na węgiel, pellet czy pompę ciepła?
Oto kolejna biznesowa ofiara wojny Putina. Największy deweloper Rosji stoi na skraju bankructwa. Pogrąża go gwałtowna podwyżka stóp procentowych przez Bank Rosji i obcięcie przez Kreml preferencyjnych programów hipotecznych. Akcje tylko dziś potaniały o 9 proc.
Kilku deweloperskim spółkom III kwartał br. przyniósł sprzedaż gorszą niż dołek pandemii czy kryzysu kredytowego. Menedżerowie oczekują lepszej końcówki roku.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Dane GUS po wrześniu dowodzą, że mimo słabszej sprzedaży mieszkań aktywność inwestycyjna deweloperów wcale się nie schładza. Uruchamiane są nowe inwestycje, zdobywane nowe pozwolenia.
Nie kończą się niejasności wokół planów Ministerstwa Sportu i Turystyki wprowadzenia opłaty turystycznej. Minister Sławomir Nitras raz rozwija wizję, jak opłata ma działać, innym razem odcina się od niej.
Wyniki października w hotelach okazały się podobne do wrześniowych, głównie dzięki lepszym niż miesiąc temu rezultatom hoteli biznesowych. Obiekty wypoczynkowe zanotowały kolejny powakacyjny spadek obłożenia – pokazują wyniki najnowszej ankiety Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego.
BGK udzielił kredytu Grupie PURO – do 40 mln euro - na budowę czterogwiazdkowego hotelu w centrum Budapesztu. Jego otwarcie zaplanowano na połowę 2026 roku.
Biuro podróży Rainbow kupiło w Grecji kolejny hotel. To piąty obiekt jaki przyłączy do sieci White Olive i pierwszy tak duży i dysponujący aquaparkiem.
80 milionów euro kosztować będzie przebudowa historycznego hotelu Mitsis Grand Hotel na Rodos. Po renowacji stanie się on luksusowym obiektem całorocznym. Najbliższe inwestycje znanych hotelarzy opiewają jednak na sumę dużo większą.
Nad Morzem Czerwonym otwiera się właśnie luksusowa wioska turystyczna. Nazywa się Shebara Resort i leży nie w Egipcie, ale w Arabii Saudyjskiej.
Minister sportu i turystyki Sławomir Nitras spotkał się z przedstawicielami branży turystycznej, sygnatariuszami listu, zaniepokojonymi brakiem informacji na temat planowanej przez resort opłaty turystycznej. W ponadtrzygodzinnej naradzie hotelarze usłyszeli argumenty ministra. Mieli też okazję podzielić się swoimi obawami.
Branża turystyczna wypracowuje 5 procent produktu krajowego brutto. Chcemy być traktowani przez rząd po partnersku. Liczymy, że nasz głos w sprawie planowanej opłaty turystycznej będzie wysłuchany - mówią przedstawiciele środowiska hotelarzy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas