Furgonetki zapewniły zysk General Motors

Największy w Stanach koncern samochodowy potwierdził planowany wynik finansowy w 2019 r. po lepszym IV kwartale dzięki wzrostowi sprzedaży w USA furgonetek i crossoverów o dużej marży i redukcji kosztów

Publikacja: 07.02.2019 06:34

Furgonetki zapewniły zysk General Motors

Foto: Bloomberg

General Motors wypracował w Ameryce Płn. roczny zysk brutto 10,8 mld dolarów (-9 proc.), ale rozda z niego ok. 46 500 pracownikom zrzeszonym w związku zawodowym premie po 10 750 dolarów, trochę mniej od 11 500 w poprzednim roku — informuje AP.

Zysk na akcję wyniósł 5,58 dolara, a bez potrącenia 2,5 mld dolarów głownie na restrukturyzację, wyniósłby 6,54 dolarów, więcej od oczekiwanych 6,29 na Wall Street. W IV kwartale zysk netto wyniósł 2,1 mld (1,43 na akcję) po stracie 5,2 mld rok wcześniej poniesionej na skutek dostosowania się do nowego systemu podatkowego w Stanach. Roczne obroty wzrosły o 1 proc. do 147,05 mld, analitycy liczyli na 145 mld.

Dyrektorka finansowa Dhivya Suryadevara powiedziała, że spółka j. v. koncernu w Chinach zarobiła 2 mld dolarów mimo spadku sprzedaży. Droższe stal i aluminium z powodu podwyższenia ceł przez administrację Trumpa kosztowały koncern ponad miliard dolarów, w bieżącym roku ich zakup zwiększy się o dalszy miliard. Udało się jednak zmniejszyć część kosztów sprawniejszą organizacją pracy — powiedziała.

Na świecie GM osiągnął roczny zysk brutto 423 mln dolarów po 1,3 mld w 2017, dział usług finansowych GM Financial zarobił 1,9 mld (+60 proc.), a dział aut autonomicznych Cruise Automatiom stracił 728 mln, 19 proc. więcej niż przed rokiem. W tym roku GM wyda na niego 1 miliard, prezes Mary Barra spodziewa się po nim zysku na początku następnej dekady.

Sprzedaż w Stanach dużych SUV i furgonetek zmalała w IV kwartale, ale mniejszych SUV wzrosła, a średnia cena doszła do rekordowych 36 974 dolarów.

W 2019 r. GM spodziewa się skorygowanego zysku 6,5-7 dolarów na akcję, także spadku sprzedaży nowych samochodów w Stanach z powodu rosnących stóp procentowych i konkurencji mało używanych pojazdów wracających na rynek. — Prognozy dla Chin są stabilne, ale jeśli przyjrzeć się niektórym wskaźnikom, to są pierwsze oznaki stabilizacji — cytuje Reuter słowa pani Suryadevara.

Biznes
Rodzina Trumpa aktywnie inwestuje. Skok cen akcji
Biznes
Chiński inwestor kupił kultową włoską markę Bialetti
Biznes
Groźby Trumpa wobec Chin, problemy polskich firm i niepokojąca siła rubla
Biznes
Ruszyła karuzela nazwisk kandydatów na nowego prezesa UKE
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Biznes
Pyszne.pl wychodzi poza restauracje. Dostarczy paczki