Wyzwanie dla rządu

Obywatele muszą mieć zaufanie do państwa. I przekonanie, że przestrzega ono prawa. Bez tego trudno liczyć na sukces programów dobrowolnego oszczędzania.

Publikacja: 29.10.2019 13:09

Wyzwanie dla rządu

Foto: 123RF

Jedynie 18 proc. Polaków chce dodatkowo oszczędzać na czas emerytury w pracowniczych planach kapitałowych. To bardzo mało. Znacznie mniej od tego na co liczą twórcy PPK, czyli rząd i odpowiadający za wdrożenie tego programu Polski Fundusz Rozwoju. Tu najpierw optymistycznie zakładano udział w PPK 75 proc. pracowników, potem te oczekiwania obniżono – sukcesem ma być udział już połowy uprawnionych.

Na razie do programu przystępują największe firmy i ich pracownicy. Oficjalne dane o tym ilu z nich zdecydowało się odkładać pieniądze w PPK, będą dostępne nie wcześniej niż w połowie listopada. 18 proc. zdecydowanych, to tylko wynik ankiety przeprowadzonej wśród pracowników. Ale ten wynik może niepokoić. Jeśli liczba pracowników, którzy zdecydują się odkładać pieniądze w PPK będzie nieduża, podkopie to ambitne plany związane z tym programem. I nie chodzi tu tylko o dodatkowe zabezpieczenie obywateli na czas emerytury. Nadzieje wiążą z PPK także rynek kapitałowy i cała gospodarka. Gromadzone w programie oszczędności mają rozruszać giełdę. I pomóc sfinansować wielkie inwestycje.

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Zyskaj dostęp do ekskluzywnych treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Hybrydy
Skoda Kodiaq. Co musisz wiedzieć o technologii PHEV?
Materiał Promocyjny
Firmy same narażają się na cyberataki
Biznes
Podcast „Twój Biznes”: Polski rynek pracy pod wpływem AI. Co nas czeka?
Biznes
Ukraińska zbrojeniówka zaraz wystrzeli. W czasie wojny zdołano zbudować potęgę
Biznes
Jak nie kupiliśmy amunicji u Niemca, czyli… fabryki w Polsce, głupcze
Materiał Promocyjny
Grupa Volkswagen nie zwalnia. 30 nowości to dopiero początek.
Biznes
Europejskie armie pojadą leopardami. Polska kupuje inne czołgi