Nowe zasady rozliczenia składki zdrowotnej w jednoosobowych firmach mają skutecznie skłonić specjalistów pracujących na umowach B2B do przejścia na umowy o pracę. Jak jednak przewidują przedstawiciele branży IT, mogą wywołać inne, mniej korzystne skutki.
– Zapowiadane zmiany w bardzo skuteczny sposób mogą doprowadzić do wypchnięcia z polskiego rynku pracy dziesiątek tysięcy specjalistów IT – przewiduje Małgorzata Wiśniewska, dyrektor spółki Avenga Poland specjalizującej się w usługach IT. Według niej sektor IT, korzystający z bardzo dobrej opinii, jaką na Zachodzie cieszą się polscy programiści, mógłby stać się trwałą dźwignią dla polskiej gospodarki. – Tymczasem proponowane zmiany – jeśli staną się obowiązującym prawem – doprowadzą do spowolnienia w IT – obawia się szefowa Avengi. Jak wyjaśnia, chodzi tu nie tylko o zapowiedziane w ramach Polskiego Ładu zmiany w zasadach opłacania składki zdrowotnej przez jednoosobowe firmy. Liczy się również rozpatrywany obecnie przez Sejm projekt poselski, który ma dawać inspektorom pracy moc natychmiastowej decyzji co do przekwalifikowania umów B2B na umowy o pracę.
Jak podaje No Fluff Jobs, portal z ofertami pracy w IT, bazując na informacjach wywiadowni gospodarczej Dun& Brandstreet, w minionym roku w Polsce działało ponad 112 tys. jednoosobowych firm IT. (Większość z nich stanowili programiści). Tomasz Bujok, prezes No Fluff Jobs, ocenia, że obecnie trzy czwarte publikowanych na portalu ofert pracy dla specjalistów IT proponuje współpracę B2B. – Korzyścią, która płynie z tego typu umowy, jest m.in. możliwość współpracy projektowej z kilkoma podmiotami i ulgi podatkowe, w tym IP Box, które przekładają się na wyższe zarobki – wyjaśnia Bujok.
Według firm rekrutacyjnych kontrakt B2B oznacza o 10–25 proc. wyższe wynagrodzenie niż na umowie o pracę.