Rosyjska broń zaleje Saharę

Rosja sprzedała państwom Afryki Subsaharyjskiej broń za 1,7 miliarda dolarów. Do regionu trafią m.in. helikoptery, systemy obrony przeciwlotniczej i najnowsze kałasznikowy, będące „absolutną nowością w Afryce".

Aktualizacja: 08.06.2021 13:40 Publikacja: 08.06.2021 12:57

Rosyjska broń zaleje Saharę

Foto: AdobeStock

Rosja zgodziła się na zwiększenie dostaw broni do Afryki Subsaharyjskiej, poinformowała w poniedziałek służba prasowa Rosoboronexportu - państwowego, wyłącznego eksportera rosyjskiego uzbrojenia.

- W latach 2020-21 podpisano kontrakty na łączną kwotę 1,7 mld dolarów, a liczba klientów afrykańskich wzrosła do 17 – powiedział Aleksander Michiejew, dyrektor generalny Rosoboroneksport.

Do regionu dostarczane zostaną helikoptery, systemy obrony przeciwlotniczej, pojazdy opancerzone, wyposażenie dla organów ścigania, ochrony lotnisk i obiektów krytycznych. A także broń strzelecka, w tym broń specjalistyczna.

Są to m.in transportery opancerzone BTR-80, 80A i 82A, karabiny szturmowe kałasznikowa w tym „absolutne nowości” w Afryce - AK-19, AK-308 - wylicza Rosoboronexport. 

Pod koniec ubiegłego roku Rosja sprzedała broń za granicę za 15 miliardów dolarów, przekraczając plan o 2 procent, powiedział Dmitrij Szugajew szef Federalnej Służby Współpracy Wojskowo-Technicznej (FSMTC) na spotkaniu z prezydentem Władimirem Putinem w poniedziałek.

„Przede wszystkim zrealizowaliśmy wskaźniki z ubiegłego roku. A portfel zamówień, co jest bardzo ważne, utrzymał się na poziomie ponad 50 miliardów dolarów – poinformował urzędnik.

Pod koniec grudnia 2020 r wiceminister obrony Aleksander Fomin skarżył się na spadek popytu na rosyjską broń.

„Niestety wśród najbardziej dotkniętych pandemią krajów znaleźli się główni partnerzy Rosji w dziedzinie współpracy wojskowo-technicznej, w szczególności Indie, Algieria, Egipt i inne”.

Fomin zauważył, że terminy dostaw produktów wojskowych do wielu klientów zostały przesunięte. „Jest to spowodowane m.in. brakiem możliwości przyjęcia zagranicznych specjalistów do przeprowadzenia kontroli przedwysyłkowych w Federacji Rosyjskiej oraz wysłania rosyjskich przedstawicieli w celu dostarczenia i serwisowania produktów na terytoria klientów” – wyjaśnił.

Biznes
Kolejny koncern zbrojeniowy z Unii będzie produkował na Ukrainie
Biznes
Gdzie wyrzucić woreczek po ryżu? Wiele osób popełnia ten sam błąd
Biznes
Trump pozbywa się papierowych słomek. To (częściowo) dobra decyzja, mówią ekolodzy
Biznes
TikTok powraca do sklepów z aplikacjami Apple i Google w USA
Biznes
Kto dostarczy okręty dla Polski, nowe cła USA i zmiany w programie mieszkaniowym