Właściciel ACP Pharma – spółka holdingowa Mediq notowana na Euronext w Amsterdamie – zmienił nazwę z OPG w zeszłym roku. Teraz mają ją przyjąć wszystkie spółki zależne w 14 krajach, w których działa holding dostarczający farmaceutyki i urządzenia medyczne. W październiku tego roku zarządzanie polską częścią biznesu Mediq przejął Gerben Klein Nulent, wiceprezes Mediqu, z wykształcenia farmaceuta.
Firma ma w Polsce 200 aptek, 161 funkcjonuje już pod marką Mediq. Do końca roku ma ich być 180. – Mamy też trzy apteki działające na zasadzie franczyzy i w przyszłym roku będziemy rozwijać ten segment – mówi „Rz” Gerben Klein Nulent. – Zakładamy wzrost organiczny, choć nie wykluczamy też zakupu rentownych placówek czy inwestycji typu greenfield, na przykład w centrach handlowych w dobrej lokalizacji.
Holenderski model aptek Mediq opiera się nie tylko na samoobsługowych placówkach, ale głównie na dodatkowej opiece farmaceutycznej. Mediq Direct zatrudnia pielęgniarzy dostarczających obłożnie chorym pacjentom leki bezpośrednio do domu i pomagających w ich aplikacji. Grupa zamierza rozwijać te usługi – w styczniu 2010 r. przejęła spółkę Medisource, która świadczy je w Holandii przy pomocy wysoko wykwalifikowanego personelu. W Polsce świadczenie takiej działalności uniemożliwiają przepisy.
Nowy szef ACP Pharma zapowiada, że w 2011 r. przychody spółki będą rosnąć w tempie szybszym niż rynek farmaceutyczny. Firma nie zamierza też rezygnować z przedhurtu. Do III kwartału 2010 r. sprzedaż hurtowa wyniosła 343,3 mln euro, a działalność aptek 116,8 mln euro.
W Holandii Mediq działa też na rynku dystrybucji bezpośredniej, sprzedając za pośrednictwem jednej wyspecjalizowanej apteki najdroższe leki na najbardziej skomplikowane schorzenia. – W planach na kolejne lata uwzględnimy też opcję wejścia w usługi dystrybucji bezpośredniej w Polsce – dodaje Gerben Klein Nulent.