Polska energetyka wobec wyzwań przyszłości

W opinii części ekspertów rodzimą branżę energetyczną czeka transformacja.

Aktualizacja: 05.10.2015 22:07 Publikacja: 05.10.2015 21:00

Budowa nowych bloków w Elektrowni Opole

Budowa nowych bloków w Elektrowni Opole

Foto: materiały prasowe

Dostosowanie z jednej strony do unijnej polityki klimatycznej ze wszystkimi wynikającymi z niej konsekwencjami i zobowiązaniami, a z drugiej – do zmieniającej się sytuacji rynkowej, to kluczowe kwestie mające decydujący wpływ na działalność firm sektora w kraju.

Szczególnie często wymienia się w tym kontekście decyzje unijne związane z dalszą redukcją emisji dwutlenku węgla w krajach Wspólnoty oraz działania na rzecz wzrostu cen pozwoleń na emisję.

Jeśli sprawdzą się prognozy i za uprawnienia trzeba będzie płacić już wkrótce po 15 euro za tonę CO2, to oznacza dla polskich elektrowni opalanych węglem dodatkowe wydatki na zakup tych uprawnień. Zwłaszcza że w opinii ekspertów trudno osiągnąć będzie dalszą redukcję w elektrowniach konwencjonalnych. Szansą na wypełnienie unijnych zobowiązań jest rozwój instalacji kogeneracyjnych, ale wiąże się to z kosztami.

Trudna odbudowa mocy

Na branżę – zwłaszcza firmy energetyki konwencjonalnej – wpływ ma też zwiększenie produkcji energii ze źródeł odnawialnych, które wymagają ciągłego wsparcia, co ma niewiele wspólnego z wolnym rynkiem.

Część ekspertów mówi nawet otwarcie w tym kontekście, że po prostu wolnego rynku w energetyce nie ma, a skoro tak, to trzeba równoważyć interesy OZE i energetyki konwencjonalnej.

Stąd pomysł wprowadzenia rynku mocy w Polsce, którego domagają od co najmniej kilku miesięcy szefowie największych firm, by zmniejszyć ryzyko inwestycyjne i zwiększyć opłacalność nowych projektów.

W praktyce chodzi o wprowadzenie mechanizmu wynagradzania mocy wytwórczych, bo bez niego ich odbudowa w najważniejszych elektrowniach w kraju nie będzie możliwa. A tymczasem inwestycje są konieczne, bo stopniowo stare bloki węglowe w elektrowniach będą wyłączane.

Najnowsze analizy Domu Maklerskiego PKO BP wskazują na słuszność obaw energetyków. DM PKO BP przypomniał w swoim opracowaniu o spadku cen kontraktów BASE na 2016 rok do ok. 156 zł/MWh (dane z września, podczas gdy w styczniu cena wynosiła prawie 180 zł/MWh), i szacuje średnią cenę zakontraktowaną na 2016 rok w poszczególnych spółkach na 166–169 zł/MWh, podczas gdy na ten rok wynosi ona ok. 174 zł/MWh. Bieżący i przyszły rok tymczasem to okres – jak wskazują analitycy DM PKO BP – wzmożonych wydatków na inwestycje (tak bowiem wynika z cyklu ich realizacji), a zatem i zadłużenie firm będzie wzrastać.

Potrzebna zgoda Brukseli

Analitycy rynku sugerują, że kolejne lata będą coraz trudniejsze, jeśli na krajowym rynku nie dojdzie do pewnych zmian i nie uda się podjąć ważnych decyzji na szczeblu rządowym, a te z kolei nie do końca zależą od samego rządu, bo wiążą się z akceptacją Komisji Europejskiej.

Tak na pewno będzie w przypadku wdrażania rynku mocy. Bez zgody Brukseli takie rozwiązania nie będą możliwe, a jej uzyskanie nie tylko zależeć będzie od rzetelnej argumentacji, lecz także od doświadczeń innych krajów. Nie jest bowiem tajemnicą, że gdy już któryś z krajów Wspólnoty stosuje jakieś rozwiązanie zaakceptowane przez KE, to łatwiej jest je wdrożyć innym.

Energetyka, która w powszechnej opinii uchodzi za branżę stabilną i dochodową („bo prąd będzie potrzebny zawsze"), już w przyszłym roku będzie musiała zmierzyć się z pewnymi problemami. Eksperci wskazują na kilka faktów. Podkreślają chociażby niepewność co do zaangażowania energetyki w ratowanie polskiego górnictwa, ale także niskie (jak dotąd) prognozowane ceny energii na przyszły rok.

W dyskusji o energetyce, która trwa nie tylko w samej branży i wśród ekspertów, ale również na szczeblu politycznym – szczególnie w gorącym przedwyborczym okresie, też ważną kwestią jest dalsza liberalizacja rynku i uwolnienie cen, czyli przyszłość odbiorców energii, zwłaszcza gospodarstw domowych. Tym bardziej że wydatki na energię mają większy udział w budżecie przeciętnej polskiej rodziny niż w państwach tzw. starej Unii.

Biznes
Podcast „Twój Biznes”: Firmy przedkładają zyski nad klimat
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Biznes
Samochody spalinowe już zaczynają drożeć przez nowe limity emisji spalin
Biznes
Nowatorskie firmy znad Wisły rozpychają się za granicą
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Materiał Promocyjny
Rozwijamy portfolio i realizujemy nasze cele ESG
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego