Aktualizacja: 21.11.2024 07:58 Publikacja: 20.08.2024 04:30
Przeciwlotnicze zestawy rakietowe Piorun
Foto: PAP/Paweł Topolski
Przenośny przeciwlotniczy zestawy rakietowy Piorun to w dużym uproszczeniu „rura”, którą żołnierz kładzie na ramię, a wystrzelony z niej pocisk może zniszczyć np. śmigłowiec z odległości kilku kilometrów. To uzbrojenie dobrze sprawdziło się w wojnie w Ukrainie. Produkuje je skarżyskie Mesko z Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Oprócz Wojska Polskiego na zakup pioruna zdecydowali się w ubiegłych latach m.in. Norwedzy i Estończycy.
Ponad 500 mld zł ma wydać resort obrony na nowe uzbrojenie w latach 2021–2035. Już we wtorek podpisze umowę na zakup 96 śmigłowców bojowych AH-64E Apache. Ale na rządowych kontraktach zarobią także polskie firmy.
Wśród 100 największych koncernów zbrojeniowych na świecie prawie połowa jest ze Stanów Zjednoczonych. Widać mocny awans firm z Chin. Branża rośnie m.in. z powodu wojen w Ukrainie i w Strefie Gazy.
Jest czwartek, 21 października, a w najnowszym odcinku „Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek podsumowuje najważniejsze wydarzenia gospodarcze.
Aplikacja Pro Speed Test miała być pomocą przy reklamacjach jakości stacjonarnego internetu. Od kilku tygodni nie ma już certyfikatu Urzędu Komunikacji Elektronicznej. I nie ma go dziś nikt. Co planuje regulator?
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Koncern Nvidia pochwalił się wynikami kwartalnymi, które okazały się lepsze od prognoz analityków.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. USA chcą umorzyć Ukrainie 4,65 mld dolarów długu.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Amerykanie przekażą Ukrainie kolejny pakiet pomocy wojskowej wart 275 mln dolarów.
Naprawdę nie chcielibyście, aby unijni biurokraci decydowali o tym, jakie firmy powinny być europejskimi czempionami – mówi wiceprzewodnicząca KE Margrethe Vestager po dwóch kadencjach na stanowisku komisarza UE ds. konkurencji.
Kijów nie jest gotowy wysłać na śmierć dziesiątek tysięcy ludzi w zamian za odzyskanie Krymu. W tej sprawie skupi się na dyplomacji – powiedział ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla Fox News.
Ministerstwo Obrony Rosji opracowało prognozę rozwoju sytuacji wojskowo-politycznej na świecie do 2045 roku, która przewiduje likwidację Ukrainy i jej podział na części. Część obecnych terytoriów Ukrainy miałaby przypaść także Polsce.
Parlament Europejski porozumiał się w sprawie wszystkich komisarzy, co otwiera drogę do powołania nowej Komisji Europejskiej — dowiedziała się “Rzeczpospolita”. Nowa ekipa rozpocznie swoją pięcioletnią kadencję 1 grudnia.
Rosyjski lider zgodziłby się na zamrożenie konfliktu wzdłuż obecnej linii frontu, mimo że do rosyjskiej konstytucji wpisał podbicie znacznie większych terenów Ukrainy.
Sytuacja na froncie jest bardzo trudna. Rosjanie mają strategiczną przewagę. Zgoda USA na użycie ATACMS może ulżyć Ukrainie – ocenia w podcaście „Rzecz w tym” były dowódca wojsk lądowych gen. Waldemar Skrzypczak.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas