Aktualizacja: 16.02.2025 14:43 Publikacja: 12.06.2024 04:30
Obie spółki, które mają zezwolenie na utworzenie operatora systemu kaucyjnego, są spoza branży napojowej
Foto: AdobeStock
Ministerstwo Klimatu i Środowiska udzieliło już zezwolenia, popularnie nazywanego licencją, na działalność operatora systemu kaucyjnego drugiej spółce. Tym razem upragniony w branży dokument dostała założona pod koniec stycznia spółka PolKa, której udziały należą do Fundacji Odzyskaj Środowisko. Aktualnie więc już obie spółki, które mają zezwolenie na utworzenie operatora systemu kaucyjnego, są spoza branży napojowej. Jako pierwsza licencję w resorcie uzyskała Zwrotka, założona przez spółkę Biosystem, która oficjalnie uzyskała ze sprzedaży napojów… 300 tys. zł w ubiegłym roku. Na pytanie, jakie napoje sprzedała Fundacja Odzyskaj Środowisko, co było warunkiem założenia spółki – operatora systemu kaucyjnego – fundacja nie odpowiada już dwa miesiące mimo ponawianych próśb. Gdy tylko uzyskamy odpowiedź, bezzwłocznie ją opublikujemy.
Po niemieckim koncernie Rheinmetall, także francuski Thales otworzy fabrykę na Ukrainie. Będzie produkować sprzęt wojskowy z najwyższej technologicznej półki.
Każdego dnia w domach i mieszkaniach generowane są olbrzymie ilości śmieci. Wszystkie z nich powinny trafić do odpowiednich pojemników. Choć zasady segregacji są dość proste, w niektórych przypadkach mogą pojawić się wątpliwości. Gdzie wyrzucić woreczek po ryżu?
W Stanach Zjednoczonych każdego dnia używa się pół miliarda słomek – tak wynika z bardzo luźnych szacunków. Największym nabywcą jest rząd federalny, który kupuje więcej słomek niż jakakolwiek inna grupa w USA. Słomki są używane w parkach narodowych, budynkach federalnych i ambasadach, między innymi.
TikTok jest ponownie dostępny w amerykańskich sklepach z aplikacjami Apple i Google po tym, jak prezydent Donald Trump odroczył wprowadzenie zakazu chińskiej platformy mediów społecznościowych do 5 kwietnia.
Polska negocjuje zakup okrętów podwodnych w ramach programu Orka. Stany Zjednoczone szykują nowe cła, które mogą objąć Unię Europejską. Tymczasem rząd przedstawił nowy program mieszkaniowy, który wyklucza deweloperów i fliperów.
System kaucyjny ma zacząć obowiązywać 1 października. Jest jednak niedopracowany i wymaga pilnej zmiany. Niewykluczone zatem, że jego wejście w życie po raz kolejny zostanie przesunięte.
Od 1 października 2025 r. będzie obowiązywał w Polsce system kaucyjny stanowiący mechanizm promujący recykling i ponowne wykorzystanie opakowań.
Dyskusje o warunkach i efektach wprowadzenia systemu kaucyjnego w Polsce toczą się od kilku lat. Zarówno cała branża – producentów, handlu, recyklerów, jak i polska władza od samego początku były przychylne tej inicjatywie. Mimo to na ustawę przyszło nam czekać do zeszłego roku, a obecnie oczekujemy na zatwierdzenie opublikowanej w lipcu nowelizacji. Odpowiedzialność za to, by na jesieni pochylić się nad ustawą, której wyczekujemy od co najmniej dwóch lat, leży w rękach posłów i senatorów.
Oskarżenia i krzyki z mównicy towarzyszyły głosowaniu posłów nad poprawkami Senatu do ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Sejm ostatecznie odrzucił poprawki Senatu - więc kaucje wejdą jednak w październiku.
Kolejną zmianę terminu wejścia w życie zalicza właśnie system kaucyjny. Kaucje za butelki zobaczymy jednak nie w październiku 2025 r., ale w styczniu 2026 r. Samorządy nadal walczą o przejęcie kaucji, których nikt nie odbierze.
Do Sejmu trafi projekt ustawy opóźniający wprowadzenie systemu kaucyjnego. To odpowiedź resortu klimatu i środowiska na apele przedstawicieli handlu.
System kaucyjny najprawdopodobniej zaliczy co najmniej półroczny poślizg. Sama minister klimatu Paulina Hennig-Kloska właśnie złożyła autopoprawkę do ustawy, by system ruszył od 1 lipca 2025 r.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas